| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua am si eu o problema am fost la medic si mi-a recomandat anticonceptionale Logest si mi-a dat vreo 10 analize de facut gen vsh hemoglobina glicemie daca ies toate analizele bune sa iau pastile de astea...momentan nu am bani sa le fac mi-a spus sa le iau din prima zi a menstruatiei mie trebuie sa imi vina menstruatia pot incepe chiar daca nu am facut analizele? Astept raspunsuri multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod obisnuit nu se recomanda analize de sange inainte de anticonceptionale, deci probabil tu esti un caz special, ai o problema pe care celelelalte femei nu o au si ai nevoie de precautii speciale. Discuta cu ginecologul daca poti lua pilulele fara analize, dar eu zic sa nu risti. Mai asteapta o luna si incepe-le de la urmatoarea menstruatie.

| mona a răspuns:

Daca vrei sa risti si sa iei anticonceptionalele inainte de a-ti face analizele treaba ta dar eu sa fiu in locul tau, mi-as face analizele mai intai

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Tu SINGURĂ ţi-ai dat răspunsul : "daca ies toate analizele bune sa iau pastile de astea" ( Logest ).

DUPĂ ce faci analizele TREBUIE să mergi cu rezultatele la ginecologul care ţi le-a prescris şi abia DUPĂ ce le verifică vei putea să începi anticoncepţionalele ( de luna următoare )!

Şi, SPER că medicul care ţi-a recomandat Logest era ginecolog, NU medicul de familie - că n-ai precizat...

Deci, ai RĂBDARE până faci analizele.

| nico097 a răspuns:

Buna daca ti s-a spus sa iei pastilele dupa ce faci analizele iale atunci cand faci rost de bani sa le faci, nu sunt foarte scumpe de exemplu glicemia costa 8 lei, vsh 4 lei, hemoglobina 4 lei, adica 12 lei.Multa sanatate nu te pot sfatui sa le iei daca medicul ti-a spus intr-un fel ca sa nu iti faca rau.

| Elly7890 a răspuns:

Eu am fost la medic si fiind prima data cand iau anticonceptionale mi-a recomndat tot logest pentru ca ua o cantitate mica de hormoni si mi-a zis doar sa merg la un control ginecologic atat si nimic mai mult! si mie anticonceptionalele nu mi-au facut nimic rau! poti avea greata la inceput in prima luna si te poti ingrasa dar nu neparat!