| FloryTrandafir a întrebat:

As avea si eu o intrebare dar sper sa fie clara...
Menstruatia mea trebuia sa vina pe ziua de 13 a lunii insa mi-a intarziat deoarece am avut o mare raceala ( nas infundat, stari febrile, tuse s.a. ) iar de obicei imi intarzia maximum 2-3 zile si nici pana in ziua de azi 22 nu mi-a venit, insa am dureri la ovare ba ma lasa ba ma ia. credeti ca mai sunt sanse sa imi vina sau imi vine luna care vine normal... sau exista la o asa mare intarziere menstruatie fara sange si doar cu dureri? Imi puteti recomanda ceva sa iau odata ce ba am ba nu am dureri? am si o stare asa de molesala de aia ca si cum ai fi in acel moment. Multumesc ofer fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Se poate ca, sub conditia reducerii rezistentei generale a organismului ( raceala sau gripa avuta de curand! ), bacteriile care populeaza in mod normal vaginul sa-si fi extins habitatul din vagin in uter si apoi in anexele lui(trompe, ovare). Extinderea acestora catre uter si anexe poate provoca inflamatii.Intarzierea menstruatiei si durerea de ovare pot fi indicii pentru infectii la nivelul uterului si/sau anexelor.
Pentru acest motiv este indicat sa mergi la un control ginecologic---neaparat si fara intarziere, caci sechelele dupa o boala inflamatorie pelvina pot fi deosebit de serioase.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Menstruaţia NU întârzie din cauza unei răceli simple/normale ( deci, a unei viroze respiratorii )!

Ea poate întârzia în cazul unei răceli ABDOMINALE sau a unei anexite ( inflamaţie/răceală la ovare )!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, dacă/când/cum ai făcut test de sarcină, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

| SkyPilot a răspuns:

Din ce povestesti, ai simptomele premenstruale. Trebuie sa vina, rolul menstruatiei este de a elimina mucoasa uterina in vederea pregatirii unui nou ciclu. Nu merge doar cu dureri :) Daca nu vine pana luni, ar trebui sa mergi la un control ginecologic. Vezi aici ce ai putea lua contra durerilor:
http://www.sfatulmedicului.ro/......noree_1056

| FloryTrandafir explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, sincer folosesc la ceva, v-as fi dat la toti fundita din pacate merge la una singura.
Sper sa imi vina mi-a intarziat 1 saptamana si ceva. va pup