| sheyla a întrebat:

as dori sa imi spuneti si mie din ce cauza se poate umfla mainile si picioarele? mama mea are o mana umflata si o doare rau, din zi in zi se umfla mai tare este gata sa pocneasca, acum 5 luni a suferit un atac cerebral si nu se poate deplasa singura...are si osteoporoza, diabet, hepatita C si este operata de ambii sani, a stat internata in urma AVC-ului 1 luna in spital...la inceput nu avea mana umflata dar pe parcurs s-a umflat foarte tare, am incercat cu tot felul de creme si masaje, ce tratament poate urma si din ce cauza se poate umfla asa tare? va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este, cel mai probabil, datorita operatiei la san. Limfa nu mai dreneaza bine din cauza ca ganglionii au fost scosi in timpul operatiei si din cauza asta mana se umfla. Trebuie sa o vada un chirurg, dar sunt putine metode de tratament.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cu siguranta mana umflata este paralizata, asa ca circulatia este deficitara, de aceea i se umfla.Singurul lucru pe care il puteti face este sa continuati gimnastica pasiva( adica o ajutati voi sa faca miscarile) si masajul.Multa sanatate!

mira
| mira a răspuns:

S-ar putea sa fie vorba despre limfoedem.Sa se adreseze medicului care a operat-o la san.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cheama imediat medicul de familie sa o consulte si el o va indruma la un specialist. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred ca din cauza operatiei la san trebuie consultat un chirurg oncolog el este in masura sa va raspunda

| Alex_2634 a răspuns:

Mama mea are aceeasi problema. dar i se umfla mainile si picioarele doar cand mananca prea multe lucruri sarate