| e11nna a întrebat:

as dori sa ma ajutati cu un sfat, daca ati trecut prin asa ceva happy. In urma unui consult ORL am descoperit ca am deviatie de sept si cornetele nazale "marite" care necesita operatie. Am primit o recomdare pentru Dr. Tusaliu Mihai din Spitalul Panduri. A fost cineva operat acolo? Este curat spitalul? Cum decurge operatia, mi s-a specificat ca va fi anestezie totala si va dura vreo 2 ore.
Astept raspunsurile voastre sincere!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Din punct de vedere a spitalului, asteapta-te la ce e mai rau (cat timp mai esti prin Romania). Nu cunosc spitalul dar avand in vedere in ce hal arata majoritatea din Romania, cred ca e cel mai sigur sa te astepti ca si ala sa nu fie in cele mai bune conditii. Totusi asta nu i-a oprit pe medici sa isi faca treaba, majoritatea medicilor romani sunt foarte buni si operatia ta, mai mult ca sigur, o sa decurga fara probleme. De obicei daca te uiti la ce inseamna operatia care urmeaza sa o faci doar te sperii degeaba (si zic de orice operatie, nu doar deviatie de sept) mai bine las-o pe mana medicilor si te uiti dupa, daca mai esti curios/curioasa.
Multa sanatate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa nu te operezi, mai ales daca nu ai probleme reale.

In Romania, absolut toti doctorii vor spune tuturor ca au deviatie de sept si cornetele nazale marite sau departate sau mai stiu eu cum. Mi s-a spus chestia asta de la cinci doctori in tara. Toate cunostintele mele care au fost la ORL au avut diagnosticul asta. In momentul in care am plecat din tara si am ajuns la alti doctori, mi s-a spus ca nu am nimic in neregula. Si am fost chiar la doi. Problema mea era dependenta de picaturi de nas, de care fara tratament, am scapat.

Noua din zece persoane se nasc cu deviatie de sept si cu cornetele departate, dar doar pentru una sau doua persoane, deviatia de sept constituie o problema. La noi in tara este o marsavie a doctorilor ca sa scoata bani pe operatie, pentru ca este foarte usor sa puna diagnosticul avand in vedere ca este prezent in atatea persoane, chiar daca acesta nu reprezinta neaparat o problema si operatia nu este realmente necesara.