| TotEu21 a întrebat:

As dori sa stiu cum se administreaza uniflox picaturi si tobradex unguent? (2x zi) Am primit acest tratament in urma unei mici infectii la ochi. Dar nu stiu cum sa le administrez...adica intai pun picaturile si imediat unguentul? Sau dupa cat timp pun unguentul? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Oftalmologie. Adulti: Dozele si durata tratamentului trebuie stabilite de medic. De obicei, primele doua zile se aplica 1-2 picaturi la intervale de o ora, iar urmatoarele 2-3 zile 1-2 picaturi, de 6-8 ori pe zi la intervale egale. Durata tratamentului trebuie sa fie de cel putin 7 zile (3 zile dupa regresia secretiei purulente), dar nu mai mult de 14 zile. Copii cu varsta peste 3 ani: Medicul trebuie sa acorde atentie deosebita prescrierii dozelor si modului de admimstrare fiind necesara directa supraveghere a tratamentului. De obicei, se administreaza o picatura de 5 ori pe zi timp de 7 zile. Q.R.L. Inainte de instilarea in ureche, se recomanda incalzirea solutiei, tinand flaconul in palma 1-2 minute, pentru a preveni vertijul indus de administrarea unei solutii reci. Solutia de uz otic trebuie aplcata in conductul auditiv, pacientul fiind asezat sau culcat pe o parte, astfel ca urechea afectata sa fie orientata in sus. Pacientul trebuie sa ramana in aceasta pozitie cel putin 5 minute dupa aplicarea medicamentului. Adulti. Dozele si modul de admmistrare a tratamentului trebuie stabilite de medic. De obicei, in cazul inflamatiei conductului auditiv extern, se aplica 10 picaturi de doua ori pe zi timp de 10 zile. In tratamentul supuratiilor cronice ale urechii medii, cu perforarea timpanului, doza recomandata este de 10 picaturi de 2 ori pe zi timp de 14 zile. Copii cu varsta peste 3 ani: In cazul copiilor, produsul trebuie prescris de un medic specialist ORL, fiind necesar ca intregul tratament sa fie realizat sub directa supraveghere a acestuia. De obicei, in cazul inflamatiei acute a conductului auditiv extern si al otitelor medii acute cu timpanostomie, doza recomandata este de 5 picaturi de 2 ori pe zi, timp de 10 zile.