| A555d a întrebat:

Buna Ziua! De 1 luna am o problema cu degetul mare de la picior, infectie, puroi... Dar din cate vad da semne de insanatosire, intrebarea mea este, luni o sa plec la mare si am o rana deschisa acolo, ar trebui sa intru in apa sau sa ma abtin? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Apa sarata ar trebui sa ii faca bine, dar totodata se poate infecta mai tare. poti sa il bandajezi in ceva care rezita la apa

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mai degrabă, ar trebui să te duci la un medic, înainte de a pleca pe litoral, chiar si la o clinica privată, ca să îți dea un tratament cu antibiotice.
Tu ai acolo o infecție netratată. S-ar putea ca semnele vindecării să fie doar amăgitoare, iar ele să mascheze adevărul.
Apa ca apa, dar crezi că nisipul de pe plajă, nu te va afecta? Cum ai putut să stai atâtea săptămâni, cu rana purulentă? Tu vrei să ajungi, până acolo, încât să ți se amputeze degetul? Infecția nu apărea din senin. Tu trebuia să știi, atunci când ceva ruginit ia contact cu sângele, deci te înțepi în acel "ceva", ești nevoit să mergi la medic, pentru a ți se face un vaccin antitetanos. Și, în două zile, rana s-ar fi închis.

| Felys a răspuns:

Tu chiar vrei sa ajungi sa ti se taie piciorul,cum naiba sa stai o luna cu infectia, cum ai suportat-o, fugi omule la chirurgie si curata infectia si ia antibiotice ca o sa incepi curand sa intrebi pe aici unde poti gasi proteza pentru picior, in alta ordine de idei apa marii vindeca orice rana, dar nu si in cazul tau cand deja colcaie puroiul