| CaTaLiNoO2012 a întrebat:

De cateva zile am mseaua umflata, am fost de 2 ori la dentist, mi-a facut drenaj si a zis ca o sa imi treaca, iau augmentin 1g si nurofen forte, am terminat augmentinul si cred ca incep sa mai iau o cutie. Umflatura a mai scazut dar e rosu si foarte tare!
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Mai puneti si niste gheata sa se mai amelioreze durerea si sa reduca umflatura! dupa aceea sa clatesti bine gura cu apa de gura PARONDONTAX!

6 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Antibioticul are rol de a localiza infectia. Degeaba iei 10 cutii de antibiotic daca dupa aia nu te duci la medic pentru continuarea tratamentului. Nu faci decat sa nenorocesti stomacul (de la pastile) si sa iti chinui dintele ala pana nu iti mai ramane decat sa ajungi cu el la extractie!

Corect este sa te duci la stomatolog si sa faci tratament de canal pe acel dinte, dupa cum recomanda medicul.

| CaTaLiNoO2012 explică:

Acum farmacista mi-a spus sa iau amoxacilina

| CaTaLiNoO2012 explică (pentru CaTaLiNoO2012):

Pardon... Oxacilina

| PeFuga a răspuns (pentru CaTaLiNoO2012):

Iei exact ce antibiotic iti recomanda stomatologul, nu farmacista! Mergi la dentist totusi!

| CaTaLiNoO2012 explică:

Am pus gheata dar nu am incercat cu apa de gura
Mersi!

| untu a răspuns (pentru CaTaLiNoO2012):

Cu multa placere, dupa ce va spalati dintii, clatiti si apoi clatiti apa de gura Parondontax sau Listerline curata si dezinfecteaza gura si dintii! va disparea durerea pentru o perioada, dar mergeti din cand in cand la medic pentru un control amanuntit. Insanatosire grabnica va doresc!