| Mateo1282 a întrebat:

Buna ziua! De vreo luna am o obosesla destul de mare,dureri de stomac, de articulații la mâini si la picioare, de cap si uit anumite cuvinte si nu mă pot concentra bine. Am 12 anj și jumătate și sunt băiat. Aceste simptome au apărut de la sfârșitul iernii. M-am informat pe internet și am văzut că cel mai probabil am oboseală cronica dar nu știu exact dacă este așa. Mă puteți sfătuii? Știți ce ar putea fi? Va multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Puiule de om, roaga pe parinti sau cu cine stai sa mergi la medicul de familie.
Cred ca ai nevoie de vitamine si minerale, lecitina, posibil esti Intr un puseu de crestere.
Dar trebuie si niste analize.
Sanatate ❤️

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum au spus si colegii TPU, mergi la medic, nu cauta raspunsuri aici
Prima data te prezinti la medicul de familie, acesta te consulta preliminat si iti da trimitere catre medic de specialitate!
Numai sta asa!
Punand intrebari pe net, nu rezolvi problema!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca ar trebui sa mergi la medic si sa-ti faci analize medicale?

Ai pus intrebarea asta de 7 ori, dar aici NU avem medici, deci nu te poate ajuta nimeni!

https://www.tpu.ro/utilizator/aavaan/intrebari/

| Dragobeta a răspuns:

Nu pe internet trebuie sa cauti ci la medicul de familie. El iti va da sa faci niste analize in functie de "plangerile" tale. In functie de rezultate, va stabili un diagnostic si un tratament.
Durerile de stomac, de articulatii nu sunt de la oboseala cronica. E mult mai grav.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Decat du-te la doctor, e cea mai bună solutie.
Pui intrebarea de prea mult timp, erai si bine daca mergeai din prima la spital.

| MihailoviciS a răspuns:

Bună ziua! Este important să știi că auto-diagnosticul pe baza informațiilor de pe internet poate fi periculos și adesea inexact. Simptomele pe care le-ai descris pot fi asociate cu o varietate de afecțiuni și probleme de sănătate, iar identificarea cauzei exacte necesită o evaluare medicală adecvată.

Obosela cronică poate fi una dintre cauze, dar este important să excludem și alte posibilități, cum ar fi deficiențele de vitamine și minerale, infecțiile sau alte afecțiuni medicale. Uneori, stresul și anxietatea pot contribui și ele la simptomele pe care le-ai descris.

Îți recomand să discuți cu părinții sau cu un adult de încredere despre simptomele tale și să solicitați programarea unei vizite la medicul de familie sau la un medic specialist. Medicul va putea efectua o evaluare completă a stării tale de sănătate și va putea recomanda investigații suplimentare, dacă este necesar, pentru a identifica cauza simptomelor și pentru a stabili un plan de tratament adecvat.

Până la consultația medicală, încearcă să acorzi atenție unei alimentații echilibrate, să dormi suficient și să îți menții un program regulat de activitate fizică, dacă starea ta de sănătate permite. De asemenea, este important să reduci stresul și să îți acorzi timp pentru odihnă și relaxare.

Sper că te-am ajutat! Doamne ajuta!
Dr. Mihailovici V.S