| Pinkaana a întrebat:

Buna ziua doresc sa va întreb ceva
Mi am facut testul papanicolau si rezultatul este in felul următor Nilm (frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale si maligne) modificari celulare asociate cu inflamatia frotiu satisfăcător celule endocervicale metaplaziate prezente
Concluzie
Frotiu inflamator nespecific cu modificari celulare reactive pe fond leucocitar bogat
Negativ pentru leziune intraepiteliala si maligna
este bun rezultatul? Sa sunt motive de îngrijorare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rezultatul arata ca nu ai cancer sau leziuni precanceroase, dar ai o infectie. Trebuia in ziua in care primeai rezultatul sau a doua zi sa te prezinti la ginecologul tau cu el. Fa-o cat mai repede pentru tratament