| AlexiaD a întrebat:

Hristos a inviat!happy Am si eu o intrebare legata de tulburarea obsesiv-compulsiva. Va rog sa raspundeti numai daca stiti. Cum faci diferenta dintre anumite ticuri si aceasta tulburare? Spre exemplu, eu mereu trebuie sa verific daca totul este in regula de vreo 7 ori(daca este lumina stinsa, daca este apa oprita) daca nu o fac parca imi sta ceva pe creier sau ating obiectele numai de un numar impar de orilaughing
Dar nu e ca si cum sunt o nebuna sau ceva de genul asta.Adica nu o iau razna daca nu fac aceste,, obiceiuri" si nu am altele mai rele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| onlyme2851 a răspuns:

Chestia cu atingerea obiectelor de un numar impar de ori....la mine era cu nr par laughingSi eu am avut mici obiceiuri de genu' asta.Erau niste ticuri, dar daca nu faceam chestiile astea nici eu nu aveam nicio problema.Am si uitat acum de ele... mi-am adus aminte cand am citit intrebarea ta. Pur si simplu am uitat de tendintele astea.Sunt sigura ca si la tine or sa treaca de la sine.
Nu ai nicio problema. Cel mult, esti prea stresata sau obosita. Daca te duci la un psiholog cred ca te poate ajuta sa scapi de aceste ticuri mai repede. Dar stai linistita, in niciun caz nu esti nebuna.
Paste Fericit alaturi de cei dragi si numai bine!>big grin

1 răspuns:
| Pitzipoanca a răspuns:

Mai, nu confunda patologia cu tendinta. SI eu am tendinte obsesiv-compulsive, sunt si usor nevrotica.
Daca chiar ti-e frica, mergi la un psihiatru. Dar in principiu, nu cred ca ar trebui sa-ti faci griji.
Si eu verific tot asa. Stai relax, nu esti nebuna. TE imbratisez, sarbatori fericite.