| Iftime_Ana_1988 a întrebat:

M-am nascut fara un rinichi abia acum am descoperit si celălalt este umflat locul sa dilatat si testul e un pic deteriorat.Se poate ajunge la dializa? Sau transplant? Urmez tratament si regim alimentar dar sunt foarte speriată. Mtumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Atâta timp cât ți acel regim, nu se va intampla nimic rău. După cum evoluezi/involuezi, se va hotărî dacă e cazul sa faci un transplant renal sau orice alta intervenție. Tu vei dormi ca și când nu s-a intamplat nimic și nu, nu vei simți durerea nici măcar după. Șansele de a muri sunt foarte mici și dacă ar exista, ai știi deja. Poți trai și cu un rinichi și să duci o viață normala doar ca regimul trebuie urmat pe viață. La fel, poți trai și fara aparatul excretor doar ca trebuie sa faci dializa săptămânal. Procedeul în sine nu doare și nu este inconfortabil. Aceasta procedura numita "dializa" Îți filtrează sângele, deci ți l curata de toxine în locul rinichilor. Terapia o urmează pana și oamenii fără vreo boala pentru a se menține sănătoși. În zilele noastre, insuficienta renala nu prea mai este o problema sau o boala greu de controlat și tratat. Ai grija de restul organelor și de starea ta psihica, asta ai tu de făcut. Numai bine!