| Adina371 a întrebat:

Bună ziua! Mă adresez persoanelor de aici pentru că poate cineva știe. Ieri dimineață mi sa făcut o injecție cu corticosteroizi, pentru nevralgie intercostală, și mai pe seara am inceput sa am unele reacti adverse cum ar fi slăbiciune musculară foarte mare, dureri in zona inflamației și în general a oaselor, apetit scăzut, febră, agitație, bătăi rapide ale inimii și stare de rău generală... Ce vreau eu să știu este dacă aceste efecte adverse sunt normale pe termen scurt și dacă vor trece cu timpul? Chiar mă simt mai rău după injecție, nu mai bine așa cum se zice. Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Corticosteroizii acestia sunt destul de periculosi, nu vreau sa te sperii, pentru o alta problema o ruda de-a mea a primit 1 sau 2 astfel de injectii si cateva luni mai tarziu ce sa vezi s-a imbolnavit cronic de inima, de atunci ia medicamente pentru inima, si sa tot fie cativa ani...
Nu inseamna ca fix asa va fi si in cazul tau, dar eu nu inteleg de ce se folosesc acesti "stroizi" care mai mult rau fac oamenilor in viitorul apropiat!?

| dullcat a răspuns:

Buna.Intreaba-ti medicul pentru a afla un raspuns pertinent.