| liviugeorge a întrebat:

Buna ziua ma numesc Liviu. in urma cu 2 luni am avut un mic accident in urma caruia am suferit o fractura distala de radius am mers la u.p.u am facut o radiografie s-a constatat ca am nevoie de reducere aceasta s-a efectuat dupa care am primit o atela gipsata pentru 10 zile. dupa aceasta perioada am mers la control dl doctor a considerat ca nu e nevoie de radiografie doar de un ghips pentru 4 saptamani. in momentul de fata am scos mana din ghips iar aici apare nelamurirea mea au trecut 2 saptamani de cand am scos-o si e la fel de umflata si am aproximativ aceleasi dureri pot sa spun ca mobilitatea mainii am recuperat-o nu in totalitate dar destul de bine si in afara de asta e putin deformata dar nu in locul unde a fost fracturata ulna e deplasata inspre interiorul bratului lucrul asta se vede si in radiografie ulna nu se mai afla la acelasi nivel cu radiusul e putin mai sus inspre palma. Imi puteti spune daca e normal lucrul asta sau a aparut vreo complicatie. va multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| katy a răspuns:

Sigur ca nu este normal si medicul trebuia neaparat sa iti faca o a doua radiografie. mergi din nou la el si cere-i sa-ti faca o alta radiografie si spune-i ca simti ca ceva nu este in regula, asa am dat si eu de o dr care mi-a spus ca am un chist la mana fara sa-mi dea un rmn am facut 2 sapt de fizioterapie si stau si la ora actuala cu mana umflata si in durere ca si eu am facut aceeasi prostie nu m-am tinut de capul ei sa imi dea sa fac o raza.du-te la el si rezolva problema acum cat nu e prea tarziu sa nu se agraveze mai rau

2 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Nu este normal sa fie umflata dupa atata timp
am avut si eu la mana dreapta rupt os metacarpian corespunzator degetului mic si cum sa sudat numai el stie si acum am denivelare pe os

| Nutzzuboy a răspuns:

Nu e normal dupa patru saptamanii. Mergi la un medic competent.