| cristikarye a întrebat:

Buna Ziua Ma numesc Maria am 38 de ani si de cateva luni ma confrunt cu o problema simptomele sunt acestea :simt o durere in jurul buricului in partea stanga si cand pipai simt o umflatura de marimea unui ou
In 2 luni am slabit 6 kg nu am pofta de mancare si beau foarte multa apa si am stari de greata frecvent
Am facut o endoscopie, o coloscopie in Italia Analize la sange bune si la ecografie nu s-a vazut niimic acum iarasi m-am programat sperand ca o sa se gaseasca ceva
M-a intrebat daca ar putea fi hernie ombilicala sau ce ar putea fi umflatura fiind situata exact langa buric in partea din Stanga ( exact ca si cum ar fi apendicita numai ca e in partea cealalta) ea nu se vede decat daca o caut eu cu mana fiind interna si doare cand o apas
Iar de exemplu cand stau in sezut (pe scaun) o simt ca un nod si burta de la buric in jos o simt amortita

Va rog sa imi spuneti de ce ar putea fi vorba
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AlexRv a răspuns:

Buna!

Din punctul meu de vedere, dacă ți sa făcut o coloscopie, endoscopie și o ecografie, înseamna ca cu tractul digestiv nu ai nimic, ținând cont de kg care leai slăbit.

Daca totuși localizezi acea ''umflatura'', poate fii perfect o hernie. Dar tine cont ca, poate fii orice altceva, inclus o masa tumorala benigna. Ma mir ca făcându-ți atâtea probe, nu ți-au făcut un TC sau o RNM pentru a vedea părțile blande...