| Nina74 a întrebat:

Buna ziua! Mama de 1 saptamana s-a stricat la stomac având diaree,a încercat cu furalizadon, ceai de izma,brânză, cașcaval, sa se strângă la stomac! Astăzi a avut cred o criză avea arsura la stomac si a vomat! Are fierea scoasă! De la farmacie i-a dat niste saruri de hidratare! Daca mănâncă ceva, o taie la stomac! Ce sa fac in cazul acesta sa o ajut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrDoolittle a răspuns:

Buna ziua, recomand întâi de toate sa consultați un gastroenterolog cât mai repede.
Pentru reducerea simptomatologiei recomand nospa 2x1 Tab/ zi și debridat 2x1tab/ zi. Imodium 2mg capsule, prima doza(doza inițială) se vor lua 2 pastile o data iar după, 1 pastila la fiecare scaun. NU DEPĂȘIȚI 5 CAPSULE PE ZI! Opriți administrarea cu imodium când scaunul nu mai are consistenta apoasa. Dacă apar sângerări prezentati va imediat la urgente.

1 răspuns:
| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa meargă la medic. Diareea e efect secundar. Sa ia sărurile alea de rehidratare ( pierde electroliți la greu cu diareea).
Stomacul ala trebuie evaluat de un gastroenterolog.