| Annnonimm a întrebat:

Buna ziua mi-am luat temperatura (rectala) si mi-a iesit 36, 4.Este normal pentru un adult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Este normala asa cum au zis si ceilalti useri, uite un link informativ.
http://www.parinti.com/......l-152.html
O zi frumoasa sa ai:)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intre 36-37.3, 37.5 e normala

| Felys a răspuns:

Intre 36 si 37 temperatura este absolut normala

| Annnonimm explică (pentru Felys):

Multumesc, ma speriasem cand am vazut-o 36 si ceva dar oricum vad ca variaza pentru ca acum este 37.

| Felys a răspuns (pentru Annnonimm):

De la 38 in sus trebuie sa te ingrijoreze, in rest e in regula

| EchoDemon a răspuns:

E normal.

| dia456 a răspuns:

E 36

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Este normal. Temperatura corpului variaza pe timpul zilei. Dimineata ai temperatura ceea mai scazuta parca in jurul ore 5 iar ceea mai ridicata in jurul orei 18. Starile subfebrile incep de la peste 37.2 sau 37.4 dar depinde si de om unii chiar au temperatuura corpului mai ridicata si la 37.2-37.4 nu au nimic.

| Annnonimm explică (pentru Lorena_Bala_1988):

Mersi ma speriasem ca temperatura axiala era 35 si ceva si am auzit ca de fapt temperatura rectala este cat de cat aproape de adevar apoi urmata de cea orala care intr-adevar a fost mai mare de 35

| Lorena_Bala_1988 a răspuns (pentru Annnonimm):

Si eu obisnuiam sa imi iau temperatura si sa ma gandesc la cifre si am ajuns chiar la doctor ca mereu aveam 37.2. Stii ce m-a intrebat doctorul: Te doare ceva Iti este rau? Ai frisoane? Te simti molesita? Cannd i-am raspuns ca nu mi-a zis sa incetez sa-mi iau temperatura corpului. Parerea mea e sa nu te agiti daca nu ai simptome de ceva.

| Annnonimm explică (pentru Lorena_Bala_1988):

Cateodata ma ia frigul asa pe maini si gat (probabil din cauza circulatiei proaste) si noaptea imi e foarte cald, dar nu cred ca e ceva grav poate o lipsa de calciu.

| rudibob a răspuns:

Salutare! Si eu imi masor temperatura rectal(am mai multa incredere).
Temperatura rectala va fi mereu cu 0, 3-0, 6 mai mare ca cea orala. Daca la tine cea rectala(anala)este 36, 4. E chiar mica.O mai poti lua o data tot pe cale anala apoi sa o iei si pe orala(ori in gura, ori axial).
Daca oral da cu 0, 4 mai putin ca rectala.Insmn ca esti bine. Spor!