| Anamaria1995madalina a întrebat:

Pe 19 decembrie am intretinut prima data relatie sexuala cu noul meu iubit. Aceasta a fost neprotejata. Cam pe 3 ianuarie am inceput sa am frisoane si febra, si secretii nazale. Ma simteam foarte rau si tot ce mancam vomitam. Aceasta stare m-a tinut 2 saptamani. Dupa toate astea, am aflat ca prietenul meu nu folosise niciodata prezervativul cu restul fetele cu care a avut relatii. Pot fi acestea semne ca am contactat virusul? El nu a avut niciun simptom..nici gripa nu a mai avut de ani buni. problema e ca am ramas si insarcinata acum si imi e frica sa-mi fac analizele. imi e frica de rezultat. Va rog sa-mi raspundeti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intrebarea este daca v-ati facut analizele obligatorii inainte de contactul sexual. Daca nu, atunci situatia poate fi grava. Episodul descris de tine poate fi o viroza respiratorie si e improbabil sa fie infectia acuta cu HIV. Insa trebuie sa stii ca foarte putini pacienti raporteaza aceasta infectie acuta, majoritatea celor infectati cu HIV nu au nici un fel de simptome in primii 5-20 de ani ai bolii. Pe langa HIV, mai poti sa fi luat multe boli grave (hepatita B, C, sifilis) si trebuie sa te grabesti cu analizele (daca ai sifilis, de exemplu, trebuie saintrerupi sarcina)

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca nu ai eruptii pe piele, unele boli cu transmitere sexuala nu au semne vizibile, altele isi fac aparitia dupa luni bune.
Oricum esti sfatuita sa mergi de urgenta la un ginecolog, pentru ca, daca ai fost infectata cu o boala grava, poti sa o transmiti copilului.

| Anamaria1995madalina explică:

Nu ne-am facut analizele din pacate. Nu am eruptii pe piele, nimic. Singura ingrijorare a mea este acea gripa cu febra mare care m-a tinut destul de mult. Dar ma gandesc ca era iarna si nu m.am imbracat destul de gros. El are un sistem imunitar foarte bun. Si e destul de energic. Sper din tot sufletul sa nu fie nimic grav. O sa-mi fac si analizele. Multumesc pentru raspuns

| Anamaria1995madalina explică:

Nu ne-am facut analizele din pacate. si nu am eruptii pe corp, nimic. Singura mea ingrijorare a fost aceasta gripa mai puternica. Dar ma gandesc ca era iarna si am stat in frig. el are un sistem imunitar foarte bun. si e destul de energic. O sa-mi fac si analizele. Sper din tot sufletul sa nu fie vorba de asa ceva. Ma inspaimanta gandul asta. Multumesc pentru raspuns