| anonim_4396 a întrebat:

poate o sa para o intrebare stupida/amuzanta, dar nu stiu sa ragai. Am 19 ani si nu stiu sa ragai. Odata cam la 2-3 saptamani, o luna, mai ragai cate-odata din instinct, fara sa vreau si fara sa fac zgomot. Vreau sa-mi dati cateva sfaturi/hint-uri, ce sa mananc/beau ca sa ragai. Cred ca din aceasta cauza ca nu stiu sa ragai, uneori simt ca un nod in gat/piept si simt cum acele gaze se duc inapoi in intestine si imi chioraie matele destul de des.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa inteleg ca te balonezi si nu elimini gazele? ori vrei sa faci ca porcusorul sa fii mai cool? a te balona si a nu elimina gazele este o problema de sanatate, asa ca, daca ai aceasta problema, adreseaza-te medicului de familie, iar daca vrei sa fii cool, nu te pot ajuta.
O zi frumoasa sa aihappy

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si crezi ca daca ai sti sa ragai vei fi mai inteligent?

| iulianr a răspuns:

Si de ce ai vrea sa ragai? Lasa-ti corpul sa ragaie cand vrea...nu-l forta.

| Ksonik77 a răspuns:

De acord cu dario2007, adica este bine sa nu ragai! Altii nu se pot abtine si tu?laughing Stai acolo linistitwinking

| Timar_Tünde_1966 a răspuns:

S i eu am aceeasi problema. Cei sanatosi nu isi dau seama ce important e sa poti "ragai'' la comanda. Eu, din cauza gazelor pe care nu le pot elimina prin eructatie ( ragaiala) fac palpitatii. Deci, nu intotdeauna e vorba de gluma. Eu chiar as vrea sa invat cum sa erctez ca sa nu mai inghit medicamente impotriva palpitatiilor.