| LuckyMe28 a întrebat:

Buna ziua TPU! Am 16 ani, iar acum trei zile am avut primul contact sexual. Mi a curs mult sange si acum ma doare daca introduc orice inauntru si curge iar sange. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa sexul de dezvirginare de obicei durerea care a existat pe parcursul sexului, se acumuleaza si instaleaza in fibrele musculare sub forma acidului lactic (acid care se formeaza din cauza intinderii exagerate repetate a fibrelor musculare din constitutia muschilor circulari ai vaginului). Acea durere remanenta este identica/similara cu durerea provocata de o febra musculara care se instaleaza in muschii insuficient de bine pregatii pentru efort (''neincalziti'', nerelaxati prin preludiu), durere care persista si este resimtita in zilele urmatoare la orice atingere a muschilor respectivi, in prezentul caz la atingerea muschilor vaginului. Este posibil ca o parte a fibrelor musculare din vagin sa se fi fisurat, rupt si acum sa existe in vagin fisuri/rupturi musculare, provocate de o dezvirginare mai brutala, violenta, fortata, iar aceste rani/plagi situate intr-un mediu permanent umed necesita o pauza de cateva zile pana cand se cicatrizeaza complet. Este o presupunere posibila insa perfect plauzibila de a se produce in anumite circumstante. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar de ce trebuie sa mai introduci ceva inauntru? Daca cel cu care ai facut sex a fost cam brutal, nu este de mirare.
Ai auzit de medic ginecolog? Daca da, fuga la medic. Sfaturile de aici nu opresc sangerarea(hemoragia ).
Copil fara minte!

| Laura927 a răspuns:

Pai nu prea e normal himenul se rupe o data si se cicatrizeaza in mod normal rapid curge sange doar atunci cand e rupt (nu la toate) poate ti-a venit menstruatia...
Corpul se schimba cu primul contact sexual.
de ce nu mergi la doctorita scolii sa o intrebi mai bine daca tie ti se para amabila sau cu cine te intelegi mai bine si crezi ca nu te baga in probleme ca imi imaginez ca nu e usor sa ii spui asta mamei.