| DomnulSarma a întrebat:

Buna ziua TPU! Am o intrebare mai ciudata...
Eu sunt dintr-o familie de oameni scunzi(parinti,bunici,rude,etc, iar cel mai inalt este fratele tatalui meu care are 1.72, iar eu la varsta de 14 ani si 6 luni am o inaltime de 1.77... De ce? De la cine as fi putut mosteni aceasta inaltime? Credeti ca as mai putea creste 5-6 cm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

1,70 m, este o statura mijlocie. pori creste pana la 20 de ani.intre 14-16, cam 3 cm pe an, iar intre 18-20 inca 3-4cm.nu-i o regula.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie, poate e vreo dereglare hormonala... mergi la un consult medical daca crezi ca ceva nu e in ordine

| cristimihailov a răspuns:

Salut,
E posibil sa nu mai cresti mai mult, in mod normal.
Du-te la endocrinolog sa iti faca un program cu hormoni somatotropi, daca simte ca este nevoie.
Dar nu uita ca sunt si reactii adverse. O sa ti le explice el.

| DiyanAndorea a răspuns:

Woow! Chiar ca esti inalt! Eu zic sa stai linistit.Esti in crestere.E normal sa cresti brusc! Si eu am 13 ani si sunt mai inalte decat mama, matusile, bunica...etc! Stai calm ca tu, fiind baiat nu ar trebui sa te sperie crescutul in inaltime, ci sa fii scund! Noi, fetele, in schimb cresterea in inaltime ne alerteaza.Cresti acum cat poti...ca se va oprii deodata cand te astepti mai putin! De exemplu, am auzit ca tutunul opreste cresterea, dar sa nu te apuci de fumat! Daca nu te-ai apucat deja!

Stai calm ca nu e ceva rau! Sa incepi sa te ingrijorezi pe la 1.92! Succes!

| DomnulSarma explică (pentru DiyanAndorea):

Stai linistita in legatura cu fumatul, am avut invitatii dar stiu ca e o prostie si nu am pus niciodata mana pe tigara.

| DiyanAndorea a răspuns:

Bravo!