| Alinush1993 a întrebat:

TPU. Azi am fost la spital sa imi scoata o capuse extrem de mica de pe picior. Aceasta nici nu apucase sa intre in piele iar dupa ce mi-a scos-o am luat 2 pastile de doxicilina (antibiotic) si mi s-a spus 24 de ore sa nu beau deloc alcool. Am mancat adineauri insa mancare cu otet si am intrebat medicul de familie daca este ok si a spus ca da. Insa otetul din ce stiam eu are alcool etilic rafinat. Exista pericol ca acesta sa reactioneze cu antibioticul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca nu ai baut o sticla de otet, nu, nu o sa se intample nimic.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De cand are otetul alcool? Unde ai auzit asa ceva?
Invers, din alcool (vin) se poate face otet.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu se pune in calcul otetul ca alcool. Capusele se scot picurand pe ele acetona, ies singure.

| TheAnonyme a răspuns:

NU este nici un pericol, decat dacă cantitatea de oțet a fost mare.