| Muntean1999 a întrebat:

Bunica mea are diabet. Face insulina de doua ori pe zi: dimineata si seara. Glicemia ei e peste 300 chiar daca a crescut doza si recent a schimbat insulina cu o forma mai rapida de asimilare. Din ce cauza nu scade glicemia? Ce trebuie sa faca pentru ca sa ii scada? P.S. Astept raspuns de la cineva care are cunostinte in domeniu / medic.Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Daca vrei cu adevarat raspunsuri din partea unor medici, iti poti pune intrebarea aici:http://www.sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online
Acum,din ce stiu eu, insulina are ca rol, integrarea glucuozei in membrana celulara, in cazul in care nivelul glucozei din sange este ridicat.Deci de face insulina, inseamna ca are diabet tip I, insulino-dependent.Motive pentru care nu scade,nu ma pot pronunta, fiindca, deocamdata sunt un incepator al chestiilor de genul.
Acum depinde, isi face ea injectiile sau ii sunt facute de cineva, respecta alimentatia necesara unei persoane diabetice si multe alte cauze...
Mai multe poti afla de aici:http://www.sfatulmedicului.ro/......endent_862
Sper ca te-am putut ajuta intr-o anumita masura! :D