| Mihai_Răileanu_1991 a întrebat:

Cam cat costa sa platesti asigurarea de sanatate pe luna pentru o persoana neangajata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

„Prețul" unei asigurări de sănătate este de 5, 5% din salariul minim pe economie, pe lună.O persoană care nu a avut niciun venit în ultimii 5 ani va trebui să achite această sumă pentru 6 luni, iar ulterior să cotizeze lunar suma de 5, 5% din salariul minim pe economie. În momentul în care a achitat suma „preliminară", cetățeanul trebuie să ducă dovada plății la sediul CAS, unde i se va întocmi un contract de asigurare de sănătate.