| anonim_4396 a întrebat:

Cam de 3 zile am observat ca la testiculul drept este inflamat canalul deferent.Nu este dureros, dar cateodata simt o mica jena ce iradiaza in piciorul drept cam cateva secunde.Jena o simt doar la cateva minute dupa ce palpez zona inflamata.Se observa foarte bine cand stau intins in pat sau cand stau pe scaun.In picioare nu se vede mare lucru.
Deocamdata nu pot merge la doctor, si as vrea sa-mi spuneti ce poate fi si sa-mi dati niste sfaturi pana ma pot duce.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca e inflamat, singura solutie e sa mergi la medic, care probabil iti va prescrie antibiotice daca nu e mare lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste cu atentie ce scrie mai sus cu rosu.Aici sunt doar pareri, numai dooctorul poateda un diagnostic corect.
Poate fi un varicocel.De regula varicolul e in partea stanga dar se intalneste si in partea dreapta.La palparea testicolului daca siti ca un sac de rame si e si putin dureros, atunci banuiesc ca sunt sanse sa ai varicocel.
Varicocelul se poate extirpa prin interventie chirurgicala.Se poate trai si cu el, mult timp, dar va afecta calitatea si cantitaea spermei si poti deveni infertil.
Repet, aceasta este doar o parere, NU STIU si NU SUNT DOCTOR ca sa iti spun exact.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu fie rasucit, deoarece pot sa apara probleme serioase.
Cu cat astepti mai mult riscurile se maresc.
http://www.sfatulmedicului.ro/......ticul_9868

| karsivan a răspuns:

Cand o sa te doara ca dracii o sa fugi singur la doctor, asa ca nu mai astepta sa se inrautateasca si mergi la doctor, mai bine sa zica ca e ceva minor si sa=ti dea un calmant decat sa ajungi sa=ti intepe fundul ca antibiotice.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Exact! Nu te duci la doctor cand problema este deja serioasa, te duci cand abia a aparut pentru a o preveni din agravare.