| Wehrmacht a întrebat:

Cam in cat trebuie sa se intervina pentru a salva viata unei persoane careia i-a fost sectionat o artera(taiata in 2 bucati, nu sparta)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| InvertedDeformity a răspuns:

In cazul hemoragiei arteriale, se pierde mult sange, acesta curgand in mod pulsatil(concomitent cu bataile inimii) si este de culoare rosu-aprins.In acest caz se aplica garoul.Garoul este un cordon elastic, care este folosit pentru realizarea hemostazei in cazul unor hemoragii care nu pot fi oprite altfel, de obicei in cazul plagilor membrelor. In absenta unui garou, se poate folosi: un fular, cordon, curea, cravata, snur, elastic etc.
Deoarece, prin aplicarea garoului, se intrerupe atat scurgerea sangelui din vasul lezat cat si circulatia intregii portiuni situate distal de garou, ceea ce poate determina leziuni grave pana la necroze, garoul ramane o solutie de rezerva. In cazul in care se aplica garoul, acesta nu se aplica direct pe piele ci peste o bucata de fasa sau alt material moale si se ataseaza neaparat un bilet pe care se noteaza numele victimei si ora exacta a aplicarii garoului. La fiecare 15 minute se va slabi pentru scurt timp garoul, pentru a permite alimentarea cu sange a membrului.

| coztel5437 a răspuns:

Nu ai sansa sa supravietuiesti pentru ca sangele va curge mult prea repede...dar de ce intrebi?

| Adikis a răspuns:

In foarte putin timp. De ordinul a maxim 1-2 minute pentru ca sangele se varsa cu e viteza si presiune foarte mare

| kovacskriszti a răspuns:

Acuma depinde de artera, in orice caz cat se poate de repede.