| SimoPuff a întrebat:

Cancerul de col uterin este curabil daca este detectat in primele stadii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Si cea mai buna metoda de a-l detecta precoce este examenul Babes-Papanicolaou facut macar anual, de la inceperea vietii sexuale pana pe la 70 de ani.

mira
| mira a răspuns:

Da, cu ajutorul medicilor.Documenteaza-te si pe Sfatul medicului.ro.Nu zabovi.Sanatate.Mira

| psiholoaga a răspuns:

Da. Ca si restul tipurilor de cancer, cu cat este descoperit mai repede, cu atat mai multe sanse de vindecare are.

Bula
| Bula a răspuns:

Da! Pana la faza a 2.-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da.am auzit ca orice cancer este curabil daca este descoperit in prima faza a bolii.tocmai din acest motiv este recomandat controlul medical o data pe an pentru tinere si o data la 6 luni pentru femeile trecute de 40 de ani.foarte important pentru vindecare este stadiul in care este detectata boala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...este tratabil! [una din formele de cancer cea mai tratabil! cu o conditie: sa mergi la medic! (.si nu sa tot intrebi!)]