| Demeister a întrebat:

Cancerul renal este un cancer slab agresiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cancerele nu sunt niciodate "slab agresive" sunt grele in toate sensurile cuvantului, chiar mortale!
Depind binenteles de stadiul descoperirii lor, pot fi tratabile sau operabile in faza incipienta, dar in stadiu avansat, Dumnezue cu mila, ca sunt minuni apar la unii, dar altii nu-s asa de norocosi.

Dar, cancer pe un rinichi nu inseamna moarte, ca se poate traii, nu uita, avem 2 rinichi, deci ne mai ramane unul cu care putem traii pana la adanci batraneti.

Am o matusa care recent a implinit 92 de ani si a fost operata de cancer la unul din rinichi la varsta de 18 ani, cand i-a si fost scos rinichiul.
Pe vremea aceea (1942), a fost prevenita ca mai are de trait vreo 10 ani, daca are grija de ea... dar azi, la 92 de ani, are probleme cu artrita, cu astmul, dar nimci grav sau mortal, traind bine mersi cu 1 singur rinichi de 74 de ani.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este agresiv. Este cancer pana la urma...

| Felys a răspuns:

Am o nepoata care la varsta de 4 ani i-a fost scos un rinichi din cauza cancerului si acum e la liceu bine mersi, deci nu trebuie sa disperi

| alexandrualind a răspuns:

E agresiv.

| justadream94 a răspuns:

Nu..este destul de periculos.

| ʎpooɯ a răspuns:

Este letal daca nu e diagnisticat la timp si operat.

http://www.sanatateatv.ro/......matologie/