| Daniela_Oana_1991 a întrebat:

Cand ai diaree ...corpul isi trage tot la fel de mult din compozitia hranei ca si atunci cand ai o digestie normala? Sau elimina in cea mai mare parte din hrana? Va rog sa raspundeti doar oameni ce cunoaste anatomia omului foarte bine si chimia organismului! Doresc seriozitate, Dau fundita big grinwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Intai trebuie sa intelegi ca atunci cand sistemul digestiv lucreaza normal, el are niste miscari contractile care ajuta la deplasarea mancarii pana la rect. In timp de alimentele sunt deplasate prin intestin, acesta secreta un lichid apos, care mai apoi se resoarbe impreuna cu nutrientii din mancare. Atunci cand avem diaree, pe de o parte de accentueaza peristaltismul intestinal (miscarile prin care hrana e propulsata din stomac pana la rect) si pe de alta parte creste eliminarea de lichid la nivelul intestinului, care nu se mai resoarbe. Deci in diaree se pierd nutrientii din hrana pe care o mananci in acea perioada.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Elimina toati nutrietii din hrana, de aceea e bine sa bei lichide ( ca te deshitratezi) si sa opresti diarea ori prin medicamente, ori prin legume si fructe ( orez fiert, banane, ceai de menta) pentru a prevenii deshidratarea.

| K0sti a răspuns:

"doar oameni ce cunoaste"... misto asta!

| Caro34 a răspuns:

Diareea are mai multi factori de producere, deci aici trebuie vazut cine o produce. In general, in diaree se elimina hrana, dar organismul devine slabit si trebuie reechilibrat electrolitic, pacientului dandu-i-se mai multe feluri de tablete. Numai bine!