| Audir8etron a întrebat:

Cand eram mic am avut hernie si acum lucrez la niste pepeni si mi-a spus mama ca o sa fac iar daca o sa car multa greutate
La cate kilograme carate se face hernie?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista stabilita o "norma" de greutate --- hernierea peretelui abdominal se poate intampla chiar si la ridicarea de greutati mici si repetat. Peretele abdominal nu are aceiasi rezistenta la toti oamenii!

Bula
| Bula a răspuns:

Cu cat faci mai mult (antrenament cu carat pepeni), cu atat ai probabilitate mai mica sa faci (hernie).

| K0sti a răspuns:

Si la 1 kg, daca ai ghinion!

| JusTPauL a răspuns:

Ia o centura. O gasesti la magazinele cu proteine pentru culturisti.

| Robert2580 a răspuns:

Nu este o greutate exactapoti sa ridici si 2 kg si sa faci hernie daca te fortezi cumva aici depinde si de corp...