| ithunder a întrebat:

Când trag aer foarte mult în piept (de obicei) simt că inima isi schimba bataile, bate neregulat, dar nu mereu. Ultima oara cand s-a intensificat asta a fost pe munte, urcam si dintr-o data inima imi batea neregulat timp de 3 secunde si m-am oprit. Apoi am urcat fara probleme. EKGul este complet normal, nu ma deranjeaza foarte tare, dar nu vreau sa fie ceva grav. A mai patit cineva aceste palpitatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

E posibil sa ai carenta de calciu si magneziu.

| NGheorghe a răspuns:

Ha, ha. Trebuie să înveți să respiri. De fapt sunt două feluri de mușchi: mușchii de poziție (folosiți pentru a alinierea oaselor) și mușchii de forță. Respirația este mult legată de mușchii de poziție. De ce crezi că fac chinezii gimnastică din aia lentă (taichi, qigong)? ---exact ca să își dezvolte mușchii de poziție. Sau aïkido?---ei folosesc mușchi de forță doar pentru a schimba rapid locul și pentru a obține acel aliniament gen scripete sau pârgie, ei nu mișcă mâna din umăr cănd sunt atacați violent ci își mișcă bazinul cu tot cu mâna... și toată treaba stă în respirație.
De altfel, când ridici ceva greu te doare coloana în zona lombară (semn că mușchii de poziție sunt slabi și vertebrele-s nealiniate). Doctorii spun să stai vertical cănd ridici ceva greu, dar poți să stai cum vrei dacă respiri din abdomen... cumva pe invers: ți se umflă abdomenul când expiri și așa se întăresc mușchii ăia.

| Roxana19928 a răspuns:

La altitudine mare debitul cardiac creste! Atunci e normal sa iti bata repede. Daca EKG ul e normal incearca sa faci o ecografie sau ce iti recomanda medicul

| mamagama a răspuns:

Ar trebui sa faci un consult cardiologic riguros ce implica amplasarea unui holter-EKG pe 24 ore (monitorizeaza activitatea inimii o zi intreaga), dar si efectuarea unui test de efort (cardiologia este dotata cu bicicleta sau banda rulanta, iar in timpul efortului, doctorul iti va masura atent EKG-ul).
* Un EKG nu arata mare lucru decat in putine situatii. Este prima investigatie pentru ca e simpla de facut. Dar asta nu inseamna ca daca e normal, tu esti complet in regula.
Du-te la un cardiolog (clinica privata, preferabil)! Multa sanatate.