| nexT_2456 a întrebat:

Care aveţi diabet de aici, cand va duceţi cu prieteni ce mancaţi, ce beţi, si voi le spuneţi la prieteni vostri ca aveţi diabet. Voi cum va simţiti si psihic si fizic, adica s-a schimbat la voi ceva de cand aţi aflata de diabet, eu de cand mi-am facut analizele si nu au iesit prea bine ma simt foarte diferit de ceilanti, si nu mai simt ca treiesc nu am mai ieşit din cauza asta din casa, este aproape o luna! Nu stiu ce sa fac mi frica sa mai dau ochi cu ei, sa nu ma lase naibi daca afla ca am ce am! Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Nu are nimic.Am un prieten care are diabet, si de aceea tot suntem prieteni, mai iese si cu altii si e la facultate.Deci a putut trece de asta.Sanatatea nu conteaza intr-o relatie de prietenie, adica ce daca ai ceva probleme legate de sanatate, de aceea nu pot respira prietenii tai sau ce?

| spxinsane a răspuns:

Bună,

Pentru faptul că ai diabet nu trebuie să te exteriorizezi de prieteni.
Când ieşi poţi să bei sucuri fără zahăr (light).
Cu mâncarea este mai greu puţin până te înveţi, cum ai orele fixe de mâncat + cantitatea (după ce înveţi cât ai voie din feicare aliment în funcţie de câţi carbohidraţi conţine, o să poti mânca cam ce vrei dar cu limite{fără exagerări}).

Nu este o boală care să te ţine separat de lume.

Ai grijă de tine

| Ruddy_2272 a răspuns:

Verisoara mea are diabet de la 14 ani.Acum are 26 de ani.A terminat facultatea, master, lucreaza.Are o groaza de prieteni care-i stiu problema,iese la petreceri, pleaca in strainatate, e un om perfect normal.Are un iubit de cativa ani.Mananca ce stie ca trebuie, isi calculeaza, isi face insulina.Cam asta e.Si nu s-a izolat deloc.Nu e o boala rusinoasa.Se poate intampla oricui. Daca ai stii cate personalitati, vedete, manechine au diabet?! Daca ai grija de tine poti sa duci o viata perfect normala.Bafta si curaj!