| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai buna dieta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Cea mai buna dieta nu cred ca este pentru ca fiecare corp reactioneaza diferit la aceeasi dieta de exemplu sau nu reactioneaza deloc.trebuie sa-ti impui psihic ca trebuie sa ai control sau o limita atunci cand mananci, poti sa mananci aproape orice dar sa fie limitata portia sa nu mananci niciodata pana nu mai poti, sa ai doar senzatia ca ai mai putea manca inca ceva sau inca o portie, corpul are nevoie de mancare variata nu poti sa renunti la una si la alta nu ai nevoie si de fructe si legume dar si carne si chiar si dulciuri ca sa functioneze normal.trebuie sa ai si un program de masa cat mai normal cu cel putin 3mese pe zi si 2gustari legere intre mese si neaparat lichide cat mai multe dar nu sifonate ci naturale, ceaiuri sau apa plata. deci de ex. eu am slabit intr-o luna jumate 3kg si 5cm din talie deci nu e mult dar e normal nu fortat pentru ca atunci cand optezi pentru. diete drasnice dupa ce le intrerupi poti sa pui inapoi pe tine chiar mai multe kg.decat aveai inainte si iti lezezi si sanatatea pentru ca e ceva fortat si nu vor fi prea multa vreme rezultatele dorite.deci eu am continuat sa mananc tot ce mancam inainte mai putin grasimile ca nu imi placeau nici inainte, doar ca am redus portiile si dupa ora 18nu mai mancam decat un fruct daca imi era foarte foame (ca nu e usor fiind obisnuita sa mananc pana tarziu), nu mai mancam de ex.5-6sarmalute ci2-3maxim, nu mancam o cutie de alune ci doar cat incape intr-o lingura, hai 2, chiar si slaninuta mananc dar nu sa ma satur ci doar cateva feliute mici daca mi-e pofta, cartofi prajiti nu mai mananc decat de pofta odata la 2sapt.si-i fac la cuptor acum si sunt mai buni, prajitura nu mai mananc 2felii mari ci una mai mica, sau nu o ciocolata ci 4patratele maxim odata la cateva zile, carnea o fac la cuptor cu zarzavaturi nu prajita in ulei, etc.deci se poate doar sa fi atent(a)la portie si la ora cand te opresti cu mancatul si nu rontai tot felul intre mese ca nu e indicat si asa o sa slabesti sanatos pentru ca media de slabit pe luna e de maxim3kg daca depasesti asta e deja fortat ceva cu organismul tau si el nu va reactiona normal(a si putina miscare ajuta si mai bine). sanatate si succes la slabit sanatos.

| mioara a răspuns:

De a manca sanatos a exclude painea si prajelile, carne grasa.

| dispe a răspuns:

Limita la mancare!

| sorinadiet a răspuns:

La inceput termenul de dieta nu se referea, ca in zilele noastre, doar la ce si cat trebuie sa mancam ca sa ne pastram sau sa aducem inapoi starea de sanatate, de bine. Dieta era un ansamblu de reguli de igiena care cuprindea sfera mancare, efort-odihna, curatenie, dispunerea acestor in orarul zilnic, etc... Poate e bine sa ne intoarcem la aceste indrumari cand vrem sa slabim: dusuri multiple(2 pe zi, cu apa alternanta cald-ece, cu frictiuni energice ale pielii), activitate fizica mai sustinuta, un pas mai vioi, la care se adauga alergare din cand in cand, un efort controlat fie la curatenie, fie la sala de gimnastica(fitness), masaj, si... mese mici si regulate, fara interdictii, dar cu portii mici si evitand grasimile(pachetele calorice)... da, de ales se pare ca cele mai bune rezultate le dau cele cu alimente cu putini hidrati de carbon (zaharuri) adica zarzavaturi, verdeturi, legume, asociate cu un aport mai ridicat de proteine, carne slaba adica, oua si branzeturi degresate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul oricarei diete sau a oricarui sport pentru slabit ce nu se intelege este ca e o lupta puternica de tot intre cea ce impune mintea si cum a fost obisnuit corpul si, in cele mai multe cazuri, cu regret, corpul cistiga.Deci daca se constientizeaza ca acel corp neaparat trebuie sa asculte ce impune mintea, pot spune, ca e imposibil sa nu se ajunga la rezultatul dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta pe internet sau cauta in librarii carti cu informatii despre dieta south beach.are trei faze, cred ca dureaza maxim o luna si te ajuta sa-ti reglezi anumite functii ale organismului. dupa ce tii dieta, vei observa ca nevoia de dulciuri, paste si alte alimente ce ingrasa va scadea, fara vreun uz de medicamente speciale.iti doresc succes, eu doar doua kg am vrut sa dau jos si am reusit, desi nu m-am tinut 100% de dieta respectiva(spre rusinea mea happy ). nu trebuie sa te infometezi, gandeste pozitiv si fa si ceva exercitii fizice, mereu sporesc si aduc mai repede rezultatele asteptate de la o dieta