| nicku92 a întrebat:

Care e cea mai buna metoda. impotriva cosurilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Angelique a răspuns:

Bea multe sucuri proaspete de legume in cursul zilei (morcovi, salata, urzica, urda vacii, telina si papadie).
De asemenea, include legumele si cerealele integrale atat la masa de pranz, cat si la cina, in special legume cu frunze verzi, morcovi, ceapa, usturoi, orez brun, mei si seminte incoltite.
In mod complementar sau alternativ cu plantele, incearca remediul homeopat Sulf 6c. Ca tratament extern, spalati pielea cu un amestec de ulei de arbore de ceai si musetel (pune cate doua picaturi din fiecare intr-un vas cu apa), obtinand astfel o solutie cu efect antibacterian si de catifelare.
Sper ca te-am ajutat!winking

4 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

crema de la Hemel te va ajuta sigurwinking

| anadark84 a răspuns:

Foloseste sapun cu sulf, dar cel mai bine e sa mergi la dermatolog.

| AndreiDr a răspuns:

Fiti seriosi... cosurile se scot. se storc. 2-3 zile e mai rosu si apoi dispare.
Cosul e un punct care contine grasime. cum dispare grasimea aia de acolo?

| AmelieIdk a răspuns:

Ai nevoie de 1-2 pastile de aspirina si zeama de lamaie. Piseaza pastilele si amesteca-le cu zeama de lamaie. Aplica in zona cu cosuri si lasa sa actioneze 5-10 minute. La sfarsit indeparteaza solutia cu apa alcalina (apa in care ai adaugat bicarbonat de sodiu). Este o "reteta" impotriva cosurilor pe care am vazut-o la Dr. Oz si (parerea mea) este eficienta. big grin