| Floryn9 a întrebat:

Care este cea mai buna pasta de dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Conteaza mai putin pasta de dinti!
IMPORTANT este sa fie folosita eficint si la timp!

| RebecCa11 a răspuns:

Colgate!

| Luci85 a răspuns:

După ce-am trecut prin mai toate (Colgate, Blend-a-med, Aquafresh, Paradontax, Lacalut, Sensodyne...), am ajuns la una care e all-in-one: pe lângă treaba cu cariile, mi-a albit dinții, mi-a oprit sângerarea gingiilor... și asta fără efecte secundare pentru că nu conține controversatul fluor sau agenți de înălbire care să atenteze la protejarea dinților și gingiilor :) Nu se găsește în comerț, dar o poți lua de aici: http://goo.gl/qfb4n5

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Luci85):

In schimb contine colorantul caragenan si indulcitorul cancerigen zaharina. Eu unul n-am mai vazut zaharina in pasta de dinti.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexanderAdrian a răspuns (pentru VeraTPU):

Draga Vera. Multi dintre colorantii sintetici si extrem de multi indulcitori sintetici precum aspartam, cyclamat, zaharina etc sunt daunatori altfel n-ar mai fi recomandat consumul in cantitati atat de mici.

Apoi daca fix in codex alimentarius ma pui tu sa ma incred...m-am lamurit.

Dupa ani de zile de blam ce sa zic brusc saraca zaharina e exonerata de orice vina. Ei da-mi voie sa ma doara-n cot atunci cand codex alimentarius e cel care-mi spune mie alaturi de niste expertize as zice dubioase ca gata e safe si putem s-o bagam in noi asa de-aiurea.

Da de ce tocmai forever living introduce zaharina in pasta de dinti cand bine mersi putea sa nu aiba indulcitor, cum nu au multe paste cu ingrediente naturale si nu au folosit inlocuitori naturali fructoza glucoza etc. De ce?

Iar la caragenan chiar nu sunt de neglijat efectele adverse, chit ca as admite ca nu e cancerigen.

Fiecare e liber sa se umfle cu aditivi. Eu prefer sa-i evit. Mai ales in produse unde prezenta lor e anormala. Ce nevoie am de colorant si indulcitor in pasta de dinti? Ce-i suc carbogazos?

Răspuns utilizator avertizat
| AlexanderAdrian a răspuns (pentru VeraTPU):

O pasta de dinti poate sa NU contina absolut NICIUN indulcitor. E absurd sa te-apuci sa pui asa ceva in pasta de dinti. Daca vei cauta pe net retete home made pentru pasta de dinti n-ai sa vezi zahar, zaharina sau alte bazaconii printre ingrediente. Ca sa folosesc o expresie americana - I think it's safe to say "forever living" are idiots.

Răspuns utilizator avertizat
| RoxyRoxanayo a răspuns:

M-ie imi este foarte bine cu Blend-a-med mia albit dinti foarte repede la 3 spalari! funda? :*

| andrei_2591 a răspuns:

Colgate

| All_Alex_1999 a răspuns:

Colgate max white one optic
-O alegere foarte buna big grin