| User013 a întrebat:

Care este diferența dintre asistent medical și asistent medical generalist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| manuemanoil a răspuns:

Asistentul medical și asistentul medical generalist sunt ambele profesii din domeniul sănătății care au ca scop îngrijirea pacienților și asistarea medicilor în diverse proceduri medicale. Însă, există anumite diferențe între aceste două profesii.

Asistentul medical este o profesie care se concentrează mai mult pe îngrijirea pacienților și pe realizarea unor proceduri medicale specifice, cum ar fi administrarea medicamentelor, monitorizarea pacienților și îngrijirea rănilor. Asistentul medical poate lucra într-o varietate de medii, cum ar fi spitale, clinici, centre de îngrijire a vârstnicilor sau în domeniul ambulatoarelor.

Asistentul medical generalist, pe de altă parte, este o profesie care se concentrează mai mult pe îngrijirea pacienților în medii mai puțin specializate. Acesta poate lucra în diverse locuri, cum ar fi spitale generale, clinici de familie sau în domeniul asistenței medicale la domiciliu. Asistentul medical generalist poate oferi îngrijiri de bază pacienților și poate realiza diverse proceduri medicale sub îndrumarea unui medic

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asistentul medical este termenul generic. De aici deriva generalistul si cel specializat. Asistent medical generalist este asistentul nespecializat sau care stie ceva din fiecare domeniu. Il intalnesti in cabinetele medicilor de familie. Apoi sunt specializatii: chirurgie, anestezie, farmacie, puiericultor, etc.

| darrio2007 a răspuns:

Asistent medical este pentru o anumita specializare. Generalistul trebuie sa aiba cunostinte din fiecare domeniu.

| sierra1 a răspuns:

E similar cu diferența intre un inginer electronist și un inginer

| Goete a răspuns:

Unul e asistent asa, in general
Si altul numai in anumite cazuri particulare?

happy

M-ai facut curios

| radierul a răspuns:

Salut!

Daca nu se precizeaza specializarea atunci e generalist. Daca apare asistent medical chirurgie, atunci e o persoana care e specializata pe asistent chirurgie. Asistemul medical generalist nu are o spcializare anume, stie cate putin din toate. Diferenta intre termeni e data de existenta cuvantului generalist, insa inseamna acelasi lucru, atat timp cat nu precizeaza si tipul sau specializarea.