| ForbiddenLove a întrebat:

Care este greutatea normala?(13 ani; inaltime 1, 59; 43 kg)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raluca1724 a răspuns:

Greutatea normală la înălţimea de 1. 59 este de 49 de kg. Ca să-ţi afli greutatea perfectă faci în felul următor : 59-10= 49 kg. La fete greutatea ideală este cu 10 kg mai puţin, însă la băieţi greutatea trebuie să fie conform înălţimei. Sper că ai înţeles. Cu drag, Raluca.

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La această vârstă este normal 49-51 de kilograme.
Pa, pa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intra aici: http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html si iti poti calcula singura indicele de masa corporala si mai jos ai explicatiile. Sanatate!

| Cleona a răspuns:

E normal! Inaltimea ta e perfecta de varsta iar greutatea... e ok desi daca aveai cu 5 kg mai mult era perfect in totalitate!

Pa!

| together4ever a răspuns:

Nu e prea mica greutatea
e de fapt normal
cam asa si ar trebui...mai exact 49 de kg
esti pe aproape

| ??? a răspuns:

Eu am 42 la 1.58, si nu par deloc slaba, asa ca tu esti chiar perfecta happy (asa mi se pare normal la inaltimea asta, 40-45)

| Lavu a răspuns:

| Mirii (:. a răspuns:

49 happy. Se ia cu 10 mai putin. Eu am 1, 70 si am 60 kg happy.

| Yollanda;x a răspuns:

Esti cam slaba dupa parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mult mai slaba esti perfecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 13 ani, aproape 14, 1. 72 m si greutatea de 65 de kg sad Sunt foarte grasa, am corpul tip para. Deci mie mi se vad coastele la mijloc, dar am multa grasime pe fund, solduri si burta. Am slabit 7 kn prin infometare, spre bucuria mea ca nu mai m-am ingrasat la loc, desi au trecut 3 luni happy Oricum, daca ati putea sa ma ajutati sa mai slabesc 5-10 kg, v-as fi foarte recunoscatoare.
Love, A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 1, 59 si 53 kg dar pe deasupra am 10 ani

| adryanb27 a răspuns:

Se calculeaza dupa inaltime, daca tu ai 1. 59 m ar trebui sa ai sub 59 kg, ca sa nu fi supraponderal, dar tu ai cam putine kile, la anii tai si inaltimea ta eu zic ca 50-55 kg ar fi perfect, ceao

| RyAngel a răspuns:

Eu am 41 kg la 1, 56; 13 ani deci cred ca asa e cel mai bine 41-45

| Anastasia_3087 a răspuns:

Trebuie sa se incadreze intre 50. 6 si 63. 2. Ai o greutate prea mica pentru. inaltimea ta! :*:*:*