| AleBoc a întrebat:

Care este legatura dinte sistemul circulator si celelalte sisteme( digetiv, respirator, excretor )?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Sistemul circulator iriga cu sange acele sisteme.
Mancarea dupa ce e absorbita in intestin, trece in sange si de aici la ficat, unde se transforma in diversi produsi.
La nivel respirator sangele preia oxigenul si elimina dioxidul de carbon.
La nivel excretor sangele aduce metaboliti care vor fi eliminati pe cale renala in urina.

1 răspuns:
| վፀiፀፀ a răspuns:

Cele 4 sisteme contribuie fundamental la realizarea functiei de nutritie a organismului uman.