| varsanufie a întrebat:

Care sunt cauzele insomniilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeaCr a răspuns:

Sunt mai multe cauze care pot fi de vina pentru insomnie: de la griji la alimentatie, de la fumat la consumul de bauturi sau produse care contin cafeina. Ideal ar fi sa analizezi situatia ta particulara si sa vezi care dintre acestea ar putea fi.

3 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Sunt multe, de la anumiti neurotransmitatori pana la tutun.

Unele probabil ca le stii: mancatul prea mult seara, cafeaua, dormitul ziua, un eveniment (cutremur de ex.), o veste proasta, party la vecini.

Anxietatea, depresia, boala bipolara, alte cauze medicale, de la dureri pana la probleme endocrine. Consum de substante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ganduri, griji, bauturile cu cofeina, o masa mult prea copioasa cu putin timp inainte de a adormi, statul pe telefon sau laptop inainte de a adormi, program dezorganizat de somn, lipsa activitatii ..sunt multe, depinde de la persoana la persoana. Eu am insomnie cand am multe griji si ma gandesc la toate tampeniile posibile, dar cand patesc asa de regula incep sa ma gandesc la un loc placut si sa-l vizualizez detaliat, adorm fara sa-mi dau seama.