| DrageanElena a întrebat:

Care sunt cele mai tari antibiotice? Ce parere aveti depre ZINNAT?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Zinat? E un nimic, o prietena a luat pentru infectie urinara si klebsiella si totul a fost neschimbat la analize, nu a avut nici un efect. Sunt mai multe grupe de antibiotice fiecare actioneaza pe anumite tulpini de germeni si pe altele nu decat daca sunt grupate mai multe antibiotice specifice germenilor sau virusilor respectivi. Si ca sa stii ce antibiotice sa iei trebuie sa stii ce ai, sa faci o urocultura, exudat secretie ce o fi cu antibiograma sa stii la ce reactioneaza, asa ca nu iei antibiotic dupa ureche ca nu are efect decat daca se potriveste bolii respective si bineinteles recomandat de medic.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista cel mai tare antibiotic. Antibioticele au spectru variabil si exista antibiotice care omoara un singur germen, dar pe ala nu-l omoara nimeni: de exemplu, meticilina distruge un stafilococ de spital rezistent la celelalte antibiotice. Zinnatul este un antibiotic din clasa cefalosorinelor, nici pe departe cea mai eficienta cefalosporina.

| doinisor a răspuns:

Sa vedem orale oxacilyna, injectabile gentamicina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si Lekoklar este un foarte bun antibiotic, adica eritromicina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciun antibiotic nu e bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cea mai tare combinație de antibiotic: Kanamicită cu Penicilină!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista "cel mai tare antibiotic" sau "cea mai tare combinatie" decat, poate, raportat la germenul caruia i se adreseaza! Si nici macar, pentru ca depinde de varsta pacientului, de bolile asociate, de reactiile adverse care pot aparea in anumite conditii patologice...
Doar o antibiograma iti poate spune la ce e CEL MAI sensibil germenul respectiv, si atat!
Daca dr. ti-a dat Zinnat ia-l si gata... daca nu te simti bine mergi la el si-o sa ti-l schimbe! Nu face tu combinatii prostesti luate de la te miri cine!