| monica_4690 a întrebat:

Care sunt simptomele apendicitei?worried

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoryM22 a răspuns:

SIMPTOME APENDICITA
Acestea sunt variate insa prezinta anumite caracteristici:
- durerea - are initial sediul in epigastru (capul pieptului) si periombilical, pentru ca ulterior sa-si modifice sediul in fosa iliaca dreapta, frecvent iradiind la nivelul membrului inferior drept; durerea este de intensitate diferita si variabila de la un stadiu la altul; daca initial are aspectul unui disconfort abdominal, ulterior poate deveni intensa si chiar cu aparare musculara (abdomenul devine tare la palpare)
- inapetenta (lipsa poftei de mancare), greata, varsaturile, constipatia sau diareea sunt alte simptome care pot aparea
- subfebrilitatea este posibila - febra nu foarte ridicata.
In anumite cazuri poate evolua foarte rapid fara simptome reprezentative, motiv pentru care prezentarea la medicul specialist este o urgenta; aceste cazuri sunt reprezentate de pacienti cu terapii imunosupresive utilizate in transplantele de organ si in anumite afectiuni, bolnavi cu HIV, bolnavi de diabet zaharat, afectiuni neoplazice in tratament cu citostatice, pacientii obezi.
In cazul localizarilor pelvine a apendicelui la aceste simptome se mai pot asocia tenesme rectale (crampe) cu diaree.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dureri in fosa iliaca dreapta (sub buric in dreapta), frisoane, lipsa poftei de mancare, greturi, varsaturi. Durerea e permanenta si se agraveaza progresiv. Interventia chirurgicala in apendicita este o urgenta, prin urmare daca te suspectezi de apendicita du-te acum la urgenta. Pana maine, ai putea avea peritonita.

| psiholoaga a răspuns:

Durere in partea dreapta jos, aproape de partea inghinala. In cazuri mai grave (peritonita) radiaza si pe picior, in jos. Eu m-am operat si iti spun ca nu e asa nasol. Mergi la un control.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te doare in partea dreapta jos...si amortzeste piciorul drept.sau doare...ametzeli.stari de greata.nu ai pofta de mancare... febra. daca te impingi de spate.si din partea dreapta unde e apendicul.si daca doare mai tare.clar.
apendicitahee hee
te doare si stomacul...altceva.numai stiu:-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greata...stari de ameteala... durere in partea dreapta... te doare stomacul...nu ai pofta de mancare...crampe...diaree ...eu am scapat whew! devil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru informatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

May deci. cand ai apendicita nu trebuie' neaparat sha te doar in partea dreapta`!

Tre poate durea burta oriunde`!

Simptomele clasice includ:

- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;
Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

- constipatie sau diaree.

Daca ai simptomele de mai sus, solicita imediat asistenta medicala deoarece diagnosticul corect si tratamentul corespunzator sunt foarte importante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pe mine ma doare doar stomacul atat si nu ma doare foarte rau adica ma doare stomacul si ma inteapa sub buric... aproape mereu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai deokamdata nu stiu decat ca te doare in partea dreapta. pikiorul drept. simti o intepatura... eu mai inainte am mai avut niste simptome de astea si am stat o data pe scaun si imi tremura foarte tare pikiorul drept. durerile au disparut iar acum iarasi au aparut si sincer pana la ora asta adica 4 si 15 min eu nu am mancat nimic nu am pofta de mancare. va pup aveti grija

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dureri in partea dreapat sub ombili, greta, varsaturi stare generala rea, cefalee(dureri de cap), durera marge pe picirul drept in jos

Alte răspunsuri
| Floryn3423 a răspuns:

Uite, ai un raspuns aici:
http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-de-apendice.php
Iar ca tratament poti gasi ceva interesant aici:
http://www.tratament-dureri.ro/......endice.php

Dar oricum, trebuie mers la doctor.

| milida a răspuns:

Apendicita poate da dureri in partea superioara a abdomenului, adica in stomac, durere inghinala in dreapa, unde este apendiculul, stari de greata si dureri de cap.Eu cel putin asa am avut. E bine sa consulti medicul, chiar chirurgul.