| FashionKitty a întrebat:

Care sunt simptomele cele mai des inalnite cauzate de lipsa de somn? Adica sa zicem ca dormi doar 3-5 ore pe noapte dar esti activ toata ziua, pentru ca incerc sa-mi dau seama daca de asta am probleme gen lispa concentrarii pentru orice, energie scazuta (plus lipsa evidenta a chefului pentru orice), uneori tremurat (mainile imi tremura mai tot timpul) si schimbari cam ciudate de stare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

Tremuratul poate fi si o lipsa de calciu.
Incearca sa dormi mai mult. Timpul respectiv de somn e destul de mic mai adauga 2-3 ore de somn in plus. Lipsa de somn poate fi cauzata de stres, incearca sa te relaxezi mai des si sa dormi mai mult.

| FashionKitty explică (pentru tacitacitaci):

Este posibil sa am lipsa de calciu, nu stiu sigur. Si stiu ca ar trebui sa dorm mai mult dar nu apuc si nu pot zice ca sunt cu adevarat stresata, de fapt nu stiu pentru ca zilnic consum o gramada de energie pe care nu o am pentru ca merg cu trenul pana in oras unde e scoala mea si ma intorc tarziu si avem mult de invatat dar deseori nu ma pot concentra, mai ales dupa-masa si atunci imi fac seara temele si tot cand culmea dar nu mi-e somn. Si printre astea mai fac si lucruri placute gen citesc sau ma uit la un serial ca altfel clar as innebuni.

| tacitacitaci a răspuns (pentru FashionKitty):

Invata in tren happy Daca poti incearca sa-ti faci si temele in tren... nu pierzi nimic happy

| FashionKitty explică (pentru tacitacitaci):

Ii vad pe multi ca fac asta laughing Dar nu e genul meu. Eu ma concentrez mai bine acasa ca si asa pe tren sunt multi oameni si se asculta manele "ca la romani"... Si folosesc oricum timpul acela ca citesc. Adica citesc de placere, romane de fictiune, desi uneori doar imi pun castile in urechi ca sa-i pot ignora pe restul ca sunt o gramada de tipuri de persoane mai mult sau mai putin placute care iti dau dureri de cap, seriously.
Dar oricum trebuie sa-mi organizez timpul mai bine desi dupa o zi obositoare de scoala chiar ca nu prea ai chef de nimic si atunci pierzi timpul pur si simplu...

7 răspunsuri:
| mathewele a răspuns:

Lipsa somnului, lipsa concentrari, lipsa chefului pentru orice, energia scazuta, tremuratul sunt simptomele unei depresi

| FashionKitty explică (pentru mathewele):

Dar nu sunt in depresie...sunt bine dispusa in general pentru ca imi ignor oboseala sau asa ca nu are rost sa fiu posomorata, adica nu sunt genul de persoana care sa aiba o gandire negativa si nici nu ma stresez prea tare ca nu e bine, desi asa nici faptul ca nu dorm nu e bine si etc dar sper sa nu ajung atat de stresata in cat sa ajung in depresie sau chestii de genul desi nu cred ca as putea ajunge chiar asa.

| mathewele a răspuns (pentru FashionKitty):

Ar trebui sa iei o pauza. Stai chill, totul va fi bine

| FashionKitty explică (pentru mathewele):

Merci de sfat happy Oricum realizez ca asta ar trebui sa fac ca nu vreau sa ajung in nici o situatie in care starea mea de sanatate fizica sau psihica sa aiba de suferit desi pare mult pana acolo, totusi e intodeauna mai bine sa previi.