| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele clare de leucemie? eu am urmatoarele simptome, cateodata dureri de plamani sau pipt, junghiuri mici in spate, tuse de vreo 3 luni, nu fac febra, parca am slabit in greutate dar joc fotbal in fiecare seara, mie foarte frica de o luna cam stau cu gandu asta, si dimineata parca tremur dati-mi o idee sa ma calmez, nu am vanatai, nu fac febra, sa fie ceva pulmonar? cand alerg ma doare sub piept cum ar venit dupa aia trece, gingiile se umfla la leucemie? am o gingie umflate da ma doare maseaua va rog nu stiu ce sa mai fac mie foarte frica va rog raspundeti clar

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dienuta1990 a răspuns:

Simptomele depind de cat este de avansata boala si pot include:
- febra si transpiratii nocturne
- infectii frecvente si neobisnuite
- astenie si fatigabilitate
- cefalee (durere de cap)
- aparitia de echimoze (vanatai) pe corp si sangerari la nivelul gingiilor si la nivelul rectului
- cresterea in dimensiuni a abdomenului, dureri in partea stanga a acestuia sau in umarul drept, datorita splinei marite
- tumefierea nodulilor limfatici de la nivelul axilei, gatului sau la nivelul canalului inghinal
- scaderea poftei de mancare si scaderea in greutate deoarece exista senzatia de plenitudine.

Formele cronice de leucemie, de cele mai multe ori, nu dau nici un simptom decat cand boala este avansata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Du-te la medic, dar prima data la psihiatru ca esti bolnav cu capul

| Empathizer a răspuns:

Iar intrebarea asta? De cate ori o s-o mai pui? Toata lumea te-a sfatuit sa mergi la medic. Nu ai leucemie, imi pare sincer rau. Se pare ca ti-o doresti atat de mult! Inceteaza sa mai postezi intrebarea asta!

| katy0098 a răspuns:

Ca sa nu mai stai cu frica du-te la un control. Sper doar sa nu ai leucemiesad.