| Niagara a întrebat:

Care sunt urmarile cancerului de piele nemelanomatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Carcinomul bazocelular recidiveaza local, invadeaza si distruge structurile din vecinatate (cartilaj de exemplu)
Carcinomul scuamocelular recidiveaza local si poate da meastaze la distanta: ganglioni, plaman, creier. De asemenea invadeaza si distruge cartilajul nazal sau al pavilionului urechii, globul ocular, sau alte structuri din vecinatatea sa.

mlm
| mlm a răspuns:

Modifica aspectul pielii normale modificandu-i aspectul, modificandu-i aspectul, poate afecta alte organe la distanta de leziunea primara, are o evolutie lenta, cu cit este descoperit mai repede cu atat sint mai mari sansele de vindecare.

mlm
| mlm a răspuns:

Scuze pentru repetitie, din cauza vitezei cred.