| Prezidentul a întrebat:

Castile pentru PC pot provoca dureri de cap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Daca sunt perfect etanse si le tii mult, DA! Sau daca-ti place sa aculti foarte tare.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ele pot provoca neplaceri la sanatate doar daca muzica sau sunetele ce se aud in casca sunt la intensitate mare.Ele trebuiesc sa nu depaseasca un anumit numar de decibeli pentru ca urechea suporta doar un anumit numar de db.Deci daca sunt date la intensitate medie normal ca nu pot exista neplaceri.
Citisem undeva ca sunetele, muzica la intensitate maxima afecteaza si urechea, nu numai capul.
Deci e bine si normal sa asculti muzica sau altceva dar nu foarte tare, nu la maxim. Orice trebuie folosit cu prudenta.Numai bine

| Adrianetc a răspuns:

Da, pot provoca, gandeste-te ca difuzoarele din casti contin magneti, si ele ne afecteaza in timp, emite radiatii electromagnetice si, in timp. Deeaceea nu ai voie sa ti telefonul in buzunar, poti sa devii impotent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori.

| MyraGabrielle a răspuns (pentru anonim_4396):

El se drogheaza nu îl asculta

| anonim_4396 a răspuns (pentru MyraGabrielle):

Esti cam nesimtita, tu.Ai vreo 13 ani, in spatele unui monitor si ai tupeul asta. Daca m-ai vedea in viata reala, cred ca ai fugi la tati imediat.

| CityOfSatan a răspuns:

Castile in general, fie ele de la telefon, Mp3 sau PC provoaca dureri de cap din cauza ca sunt oarecum un factor de stres, iar pe termen lung pot provoca ingreunarea auzului.Asculta muzica la casti, dar nu la maxim, ok?

| tlaura a răspuns:

Da, un om de stiinta a facut un experiment si a realizat ca aceste casti pot provoca dureri de cap si chiar sa asurzesti sad

| genTlemeNNN a răspuns:

Nu provoaca durere de cap le folosec pentru CS de aprox 1 an si n-am patit-o. Funda?

| negat1ve a răspuns:

In general orice casti daca asculti la maxim si pentru o perioada foarte luna de timp, da pot provoca dureri de cap. Dar mai trebuie sa te gandesti si la faptul ca poate durerea de cap nu e tocmai de la casti cu poate de la alte cauze.

| boylivgume a răspuns:

Da,daca dai volumul tare.

| neanderthalfararusine a răspuns:

Pe mine ma mai doare capu' uneori dar sincer chiar nu cred ca de la asta big grin

| Melany8 a răspuns:

Dacă sunt originale nu cred să te doară capul