| Dominicc a întrebat:

Cat costa sa faci un test (consultatie. etc) la tomograf?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In functie de zona investigata si de diagnosticul pentru care se face tomograful (in speta necesarul de substanta de contrast) este intre minim 120 de lei o tomografie craniana fara substanta de contrast, 150 de lei o tomografie craniana cu substanta de contrast si maxim 600 lei o tomografie toracoabdominala cu substanta de contrast. O tomografie generala, desi se recomanda numai in cazuri atent selectionate (iradierea este foarte mare) este cam 1000 de lei cu substanta de contrast.

| drpopa a răspuns:

In general aceasta investigatie este recomandata doar de un medic specialist nu se efectueaza asa la cerere, pacientul este internat in spital si dupa rez investigatiilor se recomanda alte investigatii pentru stabilirea dg in acest caz nu se achita nici o taxa investigatia fiind decontata de cas, trebuie sa stiti ca doza de iradiere la efecturea unui ct este echivalenta cu aprox 200 de radiografii

| 334499 a răspuns:

150 ron in Tulcea tongue

| silver19 a răspuns:

Depinde unde il faci, sunt preturi diferite asa ca nu avem de unde sa stim.

| Dominicc explică:

Deci cam de la 1 mil vechi. Ok, mersi, ma refeream la general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

150 lei normal, iar cu substanta de contrast 450 lei...asta in Pitesti. Restul nu stiu... Ionut Mioveni- Arges.