Întrebare recomandată | OOOLEOOO a întrebat:

Cat de sanatos este consumul de cafea?

Care ar fi partile pozitive si partile negative ale consumului de cafea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iris1997 a răspuns:

Am 16 ani, sufar de astm bronsic, in general nu consum cafea dar atata stiu: cand intru intr-o criza si nu am medicamentele la mine, si simt ca respir din ce in ce mai greu, trebuie neaparat sa beau cafea fara zahar (cat mai tare posibil) sau energizant, cofeina ce se gaseste in cele specificate mai sus ajuta la dilatarea cailor respiratorii.Asta ar fi unul din lucrurile pozitive ale cafelei, pe langa faptul ca iti da putina energie happy

24 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Atunci cand servesti doar o mica cafeluta, nu este nimic rau, simti ca iti da o energie, problemele vin cand este consumata in cantitati industriale si mai ai si probleme de sanatate.
O zi bunahappy

| mgtow a răspuns:

Partea rea: nu face bine la inima, provoaca tremureli si partea buna: elimina toxinele din organism la ocazie e buna cafeaua

| RAY a răspuns:

Totul cu limita parerea mea

| OnuOnulică a răspuns:

Partea pozitiva e ca iti mareste energia si ca te ajuta sa te trezesti.Partea negativa e ca iti face rau la inima si nu prea poti sa dormi bine noaptea.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de mai multe aspecte :varsta, stare de sanatate, toleranta fata de organism
Desigur, nu poti bea cafea daca ai probleme cu tensiunea, daca ai probleme cu inima sau daca esti copil.
Chiar daca esti sanatos mai mult de 2 cafele nu sunt recomandate si nici un caz dupa ora 16 ca vei numara oi noaptea
In mod obisnuit pentru un om sanatos o cafea te revigoreza
Totul e sa nu faci excese.

| buzeduulci a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu pot sa dorm dupa ce beau o ceasca de cafeaa")))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai cati ani ai.Masoara tensiunea arteriala si daca e in regula, e ok o cafea dimineata.In caz e ca e marita, nu e buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Partea buna este ca induce energie, partea rea este ca mareste tensiunea si taie pofta de mancare.

| OOOLEOOO explică (pentru anonim_4396):

Azi am facut un test si zicea ca am tensiunea arteriala usor scazuta, de asta am intrebat.
Apoi am auzit ca la sportivi de obicei tensiunea este usor mai mica decat la persoane cu un stil de viata sedentar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Cu tensiunea usor scazuta e ok o cafea buna la ibric. evita ness-urile si alte prostii de la dozatoare.

| Happyjump a răspuns:

E buna pentru inima dar in același timp excesul de cafea este nociv

| rapp2020 a răspuns:

Daca il consumi cu moderatie e sanatos, iti da energie.

| NewLifeGaming a răspuns:

Deci.
Cafeaua are urmatoare elfecte indiferent de cantitatea bauta(cantitatea afecteaza doar timpul in care isi fac efectul)
1. Creste tensiunea cu timpul
2. Creste riscul de infart
3. Dupa un timp o sa iti tremure mainile din cauza cofeinei.

Lucruri "Bune":
Cofeina din cafea te revigoreaza...

Iti sugerez ca sa bei cafeaua cu lapte pentru a-i slabi puterea.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| NicolasG a răspuns:

Pozitiv:nimic
nu face altceva decat sa stoarca depozitele de energie:ficat si muschi, de aceea da impresia ca anvioreaza
cu timpul lobul frontal devine gaunos, deci ati afecteaza luarea deciziilor
pentru sportvi e normal sa ai pulsul si tensiunea diferita
cauta explicatii detaliate pe google:virgil stroiescu

| BebeNicole a răspuns:

BENEFICII:
Substantele antioxidante din cafea protejeaza celulele renale de radicali de oxigen cancerigen. Potrivit unui studiu american, cei care consuma cel putin doua cani de cafea zilnic au un risc mai scazut de a suferi de boli cronice de ficat, frecvente la alcoolici si persoane supraponderale. Cafeaua are un rol pozitiv si in cazul bolilor Parkinson si Alzheimer. Cafeaua trebuie consumata moderat.

Cafeaua stimuleaza capacitatile mentale, lupta impotriva cancerului si contrar multor spuse si la sanatatea inimii.

Cafeaua mai este folosita si ca stimulent al sistemului nervos si ca antidot in intoxicatii cu unii alcaloizi.
cafea

Dezavantajele cafelei:

Cafeaua normala si cafeaua decofeinizata relaxeaza muschii care retin acidul gastric, deci persoanelor care prezinta arsuri la stomac li se recomanda lipsa cafelei din consum.

Cafeaua contine cofeina care provoaca dependenta. Poate mari bataile de inima neregulate, tensiunea si pulsul.
Efectele negative se agraveaza atunci cafeaua este consumata excesiv. Din cauza cofeinei, persoanele care intampina probleme cu somnul ar trebui sa evite sau, cel putin, sa limiteze consumul de cafea cu cofeina. O recomandare in urma unui studiu recomanda urmatoarele: decat sa beti 500g de cafea dimineata, beti cate 50-100g la aproximativ o ora.

| CosminIonuț98 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa cauti pe google.

| AllllllliiiinBBBB a răspuns:

Salut! Cand bei cafea iti da o energie sau te trezeste... partea cea rea este daca bei prea mult poti sa faci infart sau iti afecteaza ficatul! Sper sa primesc fundita

| Aillyn a răspuns:

Atunci cand bei cafea, poti fi mai concentrat pe mai multe lucruri, probleme, dar daca bei in exces, iti va fi rau si vei sta treaz toata noaptea. In plus, iti distruge ficatul.

| Florin_Gîrbea_1995 a răspuns:

Mai bine bea un pahar cu laptewinking decat cafea
Partea negativa e ca inceteaza cresterea oaselor si mananca toate vitaminele si proteinele din corp cand este bauta pe stomacul gol sad
Partea pozitiva e ca te simti mai bine te trezeste pur si simplu te simti altfel

| OOOLEOOO explică (pentru Florin_Gîrbea_1995):

Laptele este o substanta greu digerabila, creste nivelul de acid in sange astfel demineralizeaza oasele lucru care poate duce la fragilitatea oaselor si in cel mai rau caz la osteoporoza.
Laptele industrial contine antibiotice, substante car pot fi cancerigene iar bovina de lapte este hranita in cele mai multe cazuri cu furaje grau si concentrate, lucru care face ca laptele produs de ea sa nu contina o cantitate mare de nutrienti iar putinul pe care il are sa se distruga prin procesul de prelucrare a laptelui.

Daca nu poti rezista fara lapte asigurate ca provine dintr-o sursa sigura biologica de preferinta romaneasca. Favorabile pot fi produsele cu adaos de Calciu vitamina D si Fier.

| Florin_Gîrbea_1995 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Eu am inlocuit cafeaua cu laptele de casa (de la vaca crescuta acasa) ...eu ti-am zis doar o parere nu trebuie sa-mi explici toata povestea laptelui laughing)
o zi faina

| AlexandruIon96 a răspuns:

Cafeaua este 50-50. Fie ca consumi sau nu, tot la fel de bine stai pe scara sanatatii, ca sa zic asa.

| DiiaDiiaDiia a răspuns:

De obicei pentru adulti este foarte bine pentru consuma o cescuta de marime potrivita de cafea pentru ca e important de exemplu unii oameni au pulsul foarte scazut deoarece nu beau cafea! straight face
Deci e foarte bine sa bei o cescuta. e cel mai bine! happy
Funda? puppy dog eyes

| Rubbik a răspuns:

Cafeaua este printre cele mai consumate băuturi la nivel mondial şi toţi consumatorii se întreabă dacă este sau nu sănătoasă. Părerile sunt împărţite – există persoane care susţin că este foarte sănătoasă, iar altele ce susţin opusul.
mai mult aici:
http://cesamancam.ro/efecte-cafea.html
sper ca-ti va fi de folos