| CorleoneGyovanny a întrebat:

Cat durează sa crească măseaua de minte, am dureri insuportabile la Gingie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Crezi ca odata crescuta maseaua de minte, nu te mai doare? E un molar inutil, pe care evolutia l-a inlocuit in mecanismul masticatiei, dar nu a apucat inca sa il elimine la torti indivizii, si care o sa te doara continuu sub gingie, ba o sa se si strice. Mergi la dentist, sa il decapisoneze si sa il scoata.

| Jessica1235 a răspuns:

La mine a durat câteva zile după care au iești și nu ma mai durut. După câțiva ani mi s-a rupt unul, mi-a pus plombă iar apoi mi-a scos-o fiindcă mă durea. Cei de jos îi am dar nu mi-au ieșit la suprafață iar celalalt de sus pe care nu l-am scos e bine sănătos. Nu ți scoate dacă nu ai motive, oricum e destul de greu de scos cei de sus fiindcă e în capătul gingiei așa că mai bine lăsai acolo dacă sunt sănătoși.