| HarryStyleslove a întrebat:

Cat traieste un om cu h.pylori si hiv netratat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Helicobacter pylori se trateaza usor in zilele de astazi. Singura problema ramane hiv-ul.

In functie de starea generala, de mediu, etc, cu hiv poti sa traiesti la infinit. Problema apare cand hiv-ul declanseaza SIDA. In acel moment, neavand sistem imunitar, orice boala te poate ucide usor.
Difera foarte mult intervalul... de la luni la zeci de ani.

| HarryStyleslove explică (pentru cristimihailov):

Multumesc pentru raspuns happy

| HarryStyleslove explică (pentru cristimihailov):

Apropo, un om se infecteaza cu hiv daca atinge rana cuiva bolnav, care la randul lui are o rana deschisa?

| cristimihailov a răspuns (pentru HarryStyleslove):

Salut,
Desi raspunsul nu este 100% afirmativ din punct de vedere teoretic (in sensul ca se mai tine cont si de imunitatea naturala precum si de faptul ca este necesara o anumita cantitate de virusuri pentru a se declansa infectia), din punct de vedere practicsansele sunt extrem de mari, aproape sigure.

Daca tie sau altei persoane ti s-a intamplat asta mergi de urgenta la doctor pentru un tratament anti hiv pentru protectie. Ideea generala este ca virusul isi face niste rezervoare virale nu se stie clar unde, si de aceea daca ai intrerupt tratamentul, desi virusul a fost gasit nedetectabil in timpul tratamentului acesta ar putea sa revina.

De aceea e bine sa mergi (tu sau cine este in situatia asta) urgent pana nu apuca sa se multiplice de nu o samai poata fi eliminat in conformitate cu medicatia existenta acum.

| SoSecret a răspuns:

Păi HIV-ul nu se poate trata, doar încetinit... Dar cred că acel om mai rezistă încă 15-20 de ani dacă are starea de sănătate în regulă, adică, dacă nu fumează, consumă alcool etc.