| manciurian a întrebat:

Cate oua pe saptamana este sanatos sa mananci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| muzica a răspuns:

am auzit ca undeva la 2-3 oua dar nu stiu sigur daca e asa

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru un adult sanatos, sunt necesare doua oua pe saptamana.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Acum depinde ce studii citesti si ce spun doctorii. Unii dintre ei recomanda interzicerea totala a oualor, care sunt considerate a fi mari producatoare de colesterol. Sunt unii care spun ca dimpotriva nu ar trebui sa ne lipsim de un 1 pe zi.
Alte studii spun ca se reduce numarul de oua in cazul in care oamenii sufera de marirea colesterolului - caz in care trebuie sa manance mai putin de 2-3 oua pe saptamana. In cazul in care sunt sanatosi pot manca 3-4 oua pe saptama
" daca sunteti sanatosi, nu trebuie sa va feriti de oua, insa nu includeti in regimul vostru saptamanal mai mult de 3-4 oua intregi, fiindca oua se gasesc incluse si in alte alimente pe care le cumparati gata preparate sau semipreparate. La albusuri nu aveti interdictie absolut deloc, acestea fiind surse deosebit de valoroase de proteine. Este recomandat ca macar odata la 3 ani (dar de preferat in fiecare an) sa va determinati profilul lipidic (colesterol total, HDL, LDL colesterol si trigliceride)."
http://www.doctor.info.ro/html/cate_oua_pot_sa_consum_.html
Deci putem manca oua... dar daca ne gandim in cate produse se foloseste oul intreg...
Sunt in schimb unele diete ciudate - de fapt care dau un bun randament in curele de slabire in care o zi intreaga poti manca doar oua (adica ai putea sa mananci doar oua, dar nefiind recomandat mai mult de doua)
"Vineri: Oua. Este cea mai grea zi. Poti consuma practic oua in orice cantitate, dar nu iti recomandam acest lucru." "...nu este indicat sa consumi mai mult de doua oua zilnic."

| RaduPhantom a răspuns:

Doamne cate raspunsuri laughing rolling on the floor

| oareunde a răspuns:

Depinde de varsta: un ou pe zi ajuta copilul sa creasca, dar grabeste aparitia aterosclerozei la adulti.

In consecinta, cantitatile recomandate difera semnificativ. Daca in perioada copilariei, doctorii recomanda un ou pe zi, dupa 18 ani este indicat cel mult un ou pe saptamana. Vinovat pentru restrictie este nivelul ridicat de colesterol din galbenus. Un singur galbenus depaseste ratia zilnica admisa de colesterol. gasesti mai multe detalii aici: http://www.doctor.info.ro/html/cate_oua_pot_sa_consum_.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce fel de oua.de gaina, de prepelita .etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pffffff... nu sunt specialist si nu pot sa iti recomand nimic dar iti spun ca eu sunt perfect sanatos si imi plac foarte mult ouale de gaina. in fiecare zi mananc 2-3. daca nu dimineata sau la pranz, seara tot scap 2-3 oua si cum am spus nu am nimic.de 5-6 ani mananc asa.inca ceva "ouale sa fie de tara, de gaini crescute sanatos nu cumparate ca alea sunt facute de gaini tinute in baterii si la intuneric si hranite cu tot felul de prostii.in concluzie poti sa mananci cate oua vrei tu. eu nu sunt nici obez si nici slab, am 1. 80 m si 75 kg.eu zic ca e bine. daca era asa cum spun altii ca daca consumi mai mult de 3-4 oua pe saptamana e de rau, pai pana acum eram mort de mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff.fratehee hee sincer.eu mananc cel putin 3 oua.pe zi...pe sapt.nu stiu exact, am mancat si 6 oua doar intr-o zi vad ca n-am nimic si mananc de mult timp.in general vara, se intampla asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai p saptamana2-3 max 4!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2-3, dar mai multe nu.

| wizopo a răspuns:

Eu manc cate 1 ou in fiecare zi. nu stiu daca e bine sau nu

| муℓιƒєx a răspuns:

3-4 oua e sigur!

| vladix2011 a răspuns:

2-3 maxim 4 pe saptamanabig grinStefan9823, nu neaparat, nu-i corect.Desi sunt sanantaosi nu e bine ca pot sa moara mai repede si, sa se stice a stomacbig grinlove struck

| Stefan9823 a răspuns (pentru vladix2011):

Vladix2011,eu m-am referit la persoane care tolereaza ouale, orice exces dauneaza nu in sensul ca mori de la el.Depinde ce intelegi prin exces, eu ca sportiv 6-8 oua pe zi nu reprezinta punctul in care ating pragul de "exces", stand in casa la tv si mancand astfel este alta poveste.

| PriliBlueBlood a răspuns:

Cam 7999pe zi dep cum vrei

| aleks7up a răspuns:

Iti dau eu 2 daca vrei laughing

| Stefan9823 a răspuns:

Este o aberatie ca ouale iti fac rau, daca este asa de ce nu am vazut pe nimeni cum moare de la oua sau se imbolnaveste de nu stiu ce.Aratati sursa cand spuneti 2 oua pe saptamana, fac pariu ca spuneti" Asa am auzit" Eu fiind sportiv mananc 8 oua zilnic + alte alimente bineinteles, cunosc o multime de oameni care mananca din tinerete un numar mai mare ca mine de oua si sunt sanatosi tun.Pe subiectul asta se poate scrie o carte si tot nu termin de vorbit,este o treaba economica producatorii imping in fata produse fast food,margarina,iaurt si alte porcarii iar ouale care sunt accesibile tuturor le dau in spate cum ca sunt nocive organismului,aduceti dovezi cand spuneti ca ouale sunt nocive, pentru ca in afara de " Asa am auzit, sau asa mi-a zis X sau y nu aveti.

| vladix2011 a răspuns (pentru Stefan9823):

Desi esti sportiv asta nu inseamna ca nu trebuie sa ai o alimentatie chilibrata.Nimeni nu a murit de la oua.Ele produc colesterol care produce alte boli cu care ti-e foarte greu, si poti ajunge chiar la cancer.Deci 8 pe ziu este exagerat. Oricum pntru sportivi trebuie pe zi vreo 2000 de calori.8 oua fac 1448, 2 l de apa zilnic recomandati ajungi la 1700. O felie de paine minim 1800 si cu alte alimente cam depaseste limita.Pentru sportivi ar trebui sa manaci pe saptamana:3 oua, vreo 2 -3paini(cate 2 felii pe zi), 7 bucati de friptura de aproximativ 100-150 g bucata, 3-4 portocale, 7 mere, 4 banane, 1 kg de varza cruda, 1 kg de morcvi cruzi, 1 kg de cartofi(cruzi, fierti sau piure), 2 l de lapte, 1 kg de branza, 2 l de iaurt, 500 g de cascaval, 75 de grame de ciocolata neagra, dar poti si cate un sandwich sau un pateu, o shorma o data pe saptamana sau o prajitura daca ai pofta, nu ti-ar putea face rau.happy

| georgie_girl a răspuns:

Stiam ca diabeticii au voie sa manance 1 ou pe saptamana, desi e recomandat sa renunte la oua (tatal meu e diabetic si stiu), un adult "sanatos" poate folosi 3-4 oua pe saptamana.

| Filip_Nicu_1968 a răspuns:

Cite oua poti minca pe saptamana

| DaNa212 a răspuns:

3-4 oua pe saptamana, daca se ajunge la 6-7 e de rau.