| boxeru a întrebat:

Cati litri de sange are omul in corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
105 răspunsuri:
| tinka_7658 a răspuns:

3-4-5

| diavolul a răspuns:

Pai 8% din greutatea gorpului

| diavolul a răspuns:

Desteptilor... un nou nascut are greutatea corpului de circa 3-4 kg cum sa aiba 5 litri de sange ...cantitatea de sange depinde de greutatea corpului si ii usor sa calculezi, circa 8% din greutatea totala.

| Any_2900 a răspuns:

6 litri frumosi rolling on the floor)))))

| Mady_4346 a răspuns:

Nu sunt doctor sau asistenta dar cred ca un om normal are 5 l de sange in corp.

| Iulii_2644 a răspuns:

8% din greutatea corpului, asa ca difera de la o persoana la alta, poti calcula singur in functie de masa corporala.
ex:8*50/100
*=inmultit
50=greutatea
/ supra[linie de fractie]
100[procentul].invariabil

| parfum a răspuns:

Aproximativ 6litri

| Anna_7150 a răspuns:

In jur de 5l daca nu ma inshel!

| otipa_5653 a răspuns:

Calculeaza si tu...8% din greutatea corpului.nu e greu

| daniel_4518 a răspuns:

Eu cred maximi 7l

| robert_7596 a răspuns:

10 l! mi-a spus un un doctor

| CaesarMD a răspuns:

Sangele reprezinta 8% din organism, iar densitatea sangelui este de 1060 kg/m3. You do the math...

| imbeto a răspuns:

Un adult are 7 litri de sange

| Kostyy_Adryana_1989 a răspuns:

Cati litri de sange are omul in corp?